Prestala jesť po tom, ako jej mama vážne ochorela na Parkinsonovu chorobu. Už šestnásty rok trpí vážnou psychickou poruchou, pri ktorej sa môže postupne vyhladovať na smrť. Váži neuveriteľných 26 kíl a už dvakrát upadla do kómy. So zákerným nepriateľom bojuje zo všetkých síl a striedavo víťazí i prehráva. Momentálne však opäť neje. Veľmi ju ranilo, že ju opustila jej životná láska.
Daniela (32) sa s chorobou trápi tak dlho, až prestala veriť lekárom, že jej pomôžu. „Nedokážu ma z toho dostať. Viem, že som chorá, a viem, že moja psychika nie je v poriadku. Psychiatri na Slovensku sú však bezradní. Bojím sa, že zomriem,“ hovorí so zúfalstvom v hlase mladá žena. S chorobou sa jej darilo ako-tak bojovať, ale len do chvíle, keď ju kvôli nej opustil priateľ. Potom už v sebe nenašla dostatok síl bojovať s ňou naďalej.
Striedavo trpí bulímiou i anorexiou a pohľad na jej vychudnuté telo vháňa slzy do očí. Rodičia sú zúfalí. „Ja by som bol šťastný, keby sa z toho dostala,“ poznamenal smutne otec, ktorý pomáha dcére, ako najlepšie vie. Mama trpiaca Parkinsonovou chorobou stráca posledné zvyšky nádeje. „Ako by sa z toho mohla dostať, keď jej už tak dlho nikto nepomohol? A my nemáme síl,“ posťažovala si statočná žena.
Máte vy alebo niekto vo vašom okolí podobný problém? Spozorovali ste na svojom blízkom príznaky anorexie? Potrebujete pomoc? Napíšte na tip@novycas.
Bojuje 16 rokov
Daniela je na invalidnom dôchodku, ale nikto z okolia nechápe, že za svoju chorobu nemôže. Zrádza ju vlastný mozog. Prvýkrát ju zradil pred 16 rokmi, keď vážne ochorela jej matka. Od zúfalstva prestala aj športovať. „V tom období som prestala jesť. Najskôr večer, potom postupne aj cez deň a potom už vôbec. Vzápätí prišli stavy, že som v panike jesť začala, ale všetko som vyvrátila. Môj žalúdok jedlo nechce, ale problém je niekde v mozgu. Kde, neviem,“ povzdychla si mladá Košičanka.
Pozerá sa krásnymi modrými očami, v ktorých je silná túžba po živote napriek tomu, že telo odumiera. „Pred pár mesiacmi som sa dostala do kómy. Mala som nulový cukor. Prišli záchranári a pichli mi inzulín, lenže aj po dvoch minútach bol na nule. Tak ma zobrali do nemocnice, kde som upadla do kómy,“ opisuje Daniela chvíle, keď na ňu dýchla smrť.
Silný odkaz
Keď jej lekári v nemocnici hovorili, čo všetko jej telo prežívalo a že je zázrak, že žije, uvedomila si, že ešte má šancu. Poslednú. Dala sa teda znova do boja s chorobou. Bez lekárov, len s kamarátmi a ľuďmi, ktorí jej dodávajú silu cez sociálne siete. „Vládzem navliekať koráliky pre ľudí. Takto si môžem aspoň niečo zarobiť. Nechcem zomrieť. Chcela by som nad chorobou zvíťaziť. Milujem svojich rodičov. Všetkým dievčatám, ktoré sú v tínedžerskom veku, by som chcela povedať, aby neprestávali športovať. A aby sa vzdali túžby po dokonalosti, lebo je smrteľná,“ odkazuje mladá žena.
Na sociálnej sieti už koluje naliehavá výzva na pomoc mladej žene. „Anorexia si vyžiadala rozvrat jej vnútorného prostredia a je pod stálym dozorom lekárov. Daniela bojuje zubami-nechtami, ale keďže je odkázaná na pomoc iných, radi jej venujeme výťažok z tržby za mesiac september,“ prezradila Viki Potášová z prešovského Charity shopu a združenia Podaj ďalej, ktoré pomáha ľuďom v núdzi. Daniela je vďačná za každú pomoc. A stále verí, že sa nájde niekto, kto ju vyvedie z bludiska zákernej anorexie.
Po neliečenej anorexii hrozí smrť
Etela Janeková, internistka
Anorexia je závažné psychiatrické ochorenie, ktoré je však veľmi ťažko odhaliteľné, najmä ak telo pacienta vyzerá viac menej normálne, štíhlo. Pacienti ju vo väčšine prípadov zastierajú, tvrdia, že jedia a žijú úplne normálne. K všeobecnému lekárovi či internistovi sa dostanú kvôli inému sprievodnému ochoreniu, ako napríklad chudokrvnosť, nedostatok železa a vitamínov či nízke pečeňové testy. Ak sa však nezačne liečiť, môže dôjsť k úplnému rozvratu vnútorného prostredia tela a následne k smrti.
Liečba
- závisí od štádia, v ktorom sa pacient nachádza
- lieči sa farmakologicky aj psychoterapeuticky
- ak je ochorenie zachytené na začiatku, väčšinou stačia aj len pomoc psychológa a pravidelné kontroly u lekára
- v pokročilom štádiu, keď pacient nevie zhodnotiť svoj stav, treba s pomocou blízkych vyhľadať psychiatra
- pacienti často podstupujú liečbu v psychiatrických liečebňach
- v najťažších prípadoch, keď je pacient v ohrození života, prichá- dza na rad nútená hospitalizácia
Príznaky
- odmietanie jedla
- nadmerné cvičenie
- chudokrvnosť
- svalová slabosť
- zmeny nálad
- suchá a popraskaná koža
- lámavé a slabé nechty a vlasy
- depresia
- u žien strata menštruácie
Kedy je riziko väčšie
- častejšie ňou trpia ženy
- v období puberty
- pri veľkej zmene v živote (nástup do novej školy)
- ťažká životná situácia (rozvod, úmrtie blízkeho)
- vypäté a stresujúce obdobie
- častejšie ňou trpia ženy