Už pred dvoma rokmi prišla na nevyhovujúci stav starého potrubia. Napriek tomu ho firma neopravila celé, za čo pred pár mesiacmi dostala už druhú pokutu. Podľa odborníkov z rozpadnutej kanalizácie unikajú do pôdy kyselina dusičná a hydroxid sodný, ktoré môžu byť hrozbou pre neďaleké jazero Zlaté piesky a záhradkársku oblasť. Rajo však tvrdí, že to tak nie je.
Bývalý kontrolór SIŽP upozornil koncom augusta ministra životného prostredia Lászlá Sólymosa na problém s vnútornou kanalizáciou mliekarní Rajo. „Táto kanalizácia je dlhodobo nefunkčná, rozbitá a všetko z nej presakuje do podzemných vôd,“ tvrdí kontrolór s tým, že podľa neho z potrubia vytekajú do pôdy kyselina dusičná a hydroxid sodný. Spoločnosť Rajo sa však odvoláva na to, že v roku 2015 začala opravovať 40-ročnú kanalizáciu a problém riešila.
Nový Čas má k dispozícii fotografie potrubia z roku 2016, kde podľa odborníkov problém pretrvával a v roku 2017 dostali pokutu. „V tomto roku bola udelená prevádzkovateľovi pokuta 20-tisíc eur a určené opatrenia na nápravu. Aj v súčasnosti prebieha kontrola, ktorá však nie je ukončená,“ uviedla Brigita Pokorná zo SIŽP s tým, že potrubie kontrolovali už päťkrát. Mliekarne sa však bránia. „Rajo nikdy nedostalo pokutu za nevyhovujúcu kanalizáciu. Počas rekonštrukcie boli spoločnosti udelené dve pokuty za nedodržanie termínov odovzdávania jednotlivých fáz rekonštrukcie,“ tvrdí spoločnosť Rajo s tým, že kompletná rekonštrukcia potrubia bude ukončená až v novembri 2017. „Hneď po odhalení prasklín v septembri 2016 sa začalo pracovať na rekonštrukcii týchto častí poškodeného potrubia. V júni 2017 bola táto výmena ukončená,“ doplnilo Rajo.
Záhradkári v ohrození?
V blízkosti mliekarne je záhradkárska oblasť aj kúpalisko Zlaté piesky. Záhradkári sa boja, že by sa škodlivé látky dostali až na ich pozemky. „Záhradku tu mám od roku 1960. Ak by sa to potvrdilo, bála by som sa o úrodu,“ povedala Jana (68). Podľa Raja sa ľudia báť nemusia. „Žiadne z meraní nezaznamenalo zvýšené hodnoty škodlivých látok,“ tvrdia mliekarne.
Zlaté piesky to neohrozí
Katarína Nosálová, hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva
Kyselina dusičná aj hydroxid sodný sú chemické látky, ktoré vo vysokých koncentráciách leptajú kožu a sliznice. Obe spolu reagujú, pričom vzniká voda a sodná soľ kyseliny dusičnej, ktorá má aj vo vysoko koncentrovanej forme na kožu dráždivé účinky. Medzi areálom spoločnosti Rajo a jazerom je vzdialenosť, pri ktorej by došlo k výraznému riedeniu znečisťujúcich látok. Neevidujeme zhoršenie kvality vody.