Politiku známu pod skratkou DACA, ktorá vychádza z iniciatívy Trumpovho predchodcu Baracka Obamu, minister spravodlivosti Jeff Sessions označil za "neústavné uplatnenie právomoci výkonnou zložkou", informovala agentúra AP. Trumpova administratíva podľa neho vyzýva Kongres, aby našiel iný spôsob, ako ochrániť tých, ktorí by nemali byt deportovaní.
Program DACA umožňoval takmer 800.000 mladým prisťahovalcom, pre ktorých sa v Spojených štátoch vžilo označenie rojkovia (dreamers), získať odklad vyhostenia a možnosť legálne v hostiteľskej krajine pracovať. Prezident Trump dnes už skôr naznačil prostredníctvom Twitteru, že konečné rozhodnutie o ich osude prenechá zákonodarcom.
Podľa vyjadrenia ministra Sessionsa potrebujú Spojené štáty legálnu imigráciu, ktorá bude "slúžiť národnému záujmu", a nemôžu prijímať každého, kto sa chce prisťahovať. Samotný Trump následne takisto obhajoval rozhodnutie ukončiť program DACA s tým, že nepôjde o jednoduché zrušenie, ale poskytnutie "vhodnej príležitosti" Kongresu, aby v danej veci konal.
Bývalý prezident Obama pri riešení imigračnej problematiky tvrdil, že tzv. rojkovia by nemali byť vyhostení. Pre svoje názory však nemal dostatočnú podporu Kongresu, a tak sa v roku 2012 rozhodol tento problém vyriešiť prezidentským dekrétom. Trump proti tomuto nariadeniu ostro brojil a tvrdil, že ho spolu s inými Omabovými dekrétmi zruší.
Trump v tejto súvislosti vyhlásil, že "nie je za to, aby boli deti, ktorých väčšina je dnes už dospelá, trestané za činy svojich rodičov". "Musíme však tiež uznať, že sme národom príležitostí, pretože sme národom zákonov," citovala ho agentúra DPA.
Prezident prisľúbil, že "problém DACA" vyrieši "so srdcom a súcitom", ale zdôraznil, že sa tak musí stať prostredníctvom demokratického procesu a spôsobom, ktorý prinesie prospech americkým občanom. "Musíme pamätať na to, že aj mladí Američania majú sny... Našou najvyššou prioritou pri imigračnej reforme musí byť zlepšenie zamestnanosti, platov a bezpečnosti amerických pracovníkov a ich rodín," vyjadril sa Trump.