Hmotnosť školskej tašky pritom mnohokrát nezodpovedá váhe a výške dieťaťa. Rodičia pri jej kúpe často nedbajú na vhodný tvar či materiál a detské chrbátiky na to bolestivo doplácajú. Nový Čas preto odvážil batohy žiakov od prvej triedy až po deviatu. Ich vysoká hmotnosť je šokujúca. Čo na to hovoria odborníci?
Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko vážia školské tašky, ktoré naše deti denne vláčia na chrbtoch? Hoci hmotnosť batohu by nemala prevýšiť 10 % váhy dieťaťa, neúmerne ťažký náklad nosia aj najmenší žiaci. ,,Rodičia by mali pravidelne kontrolovať, či dieťa v školskej aktovke nenosí zbytočnosti. Odľahčeniu tašky pomáha aj to, ak deti nemusia nosiť všetky knihy a pomôcky, prípadne ak by školy mali k dispozícii dve sady učebníc pre každého žiaka,“ hovorí Jana Hamade z Úradu verejného zdravotníctva SR s tým, že príliš ťažká taška zvyšuje riziko chybného držania tela a vzniku skoliózy. „Ak sa nelieči včas, môže sa chrbtica poškodiť tak, že sa v dospelom veku už nebude dať napraviť,“ varuje Hamade.
Ťašky vážia aj 6 kg
Nový Čas odvážil každodenné náklady žiakov v ZŠ M. R. Štefánika v Lučenci. Od prvákov až po deviatakov bola ich priemerná váha tesne nad 4 kilogramy. Medzi 9 žiakmi nemali prekvapujúco najťažšie tašky dvaja najstarší, ale siedmačka Karolína. Váha, ktorú nosí denne útla dievčina na chrbte, je neuveriteľných 6,1 kilogramu. „Aj som si myslela, že môj vak bude vážiť najviac, pretože musíme nosiť veľa školských učebníc, a to sme v škole len pár dní. Dnes sme pritom mali v škole len 5 hodín, takže toho nebolo až tak veľa, ako keď ich budeme mať viacej,“ prezradila Karolína a posťažovala sa na boľavý chrbát. „Cítim, že ma bolí chrbtica, pretože môj školský vak nemá výplň, objednala som si ho totiž cez internet, pretože sa mi páčil,“ dodala siedmačka, ktorá vo svojej taške nemala žiadne zbytočné veci.
Čo nosí v taške siedmačka Karolínka?
Ako si správne vybrať
Rozhodujúci je aj materiál, z akého je taška vyrobená. Pri kúpe si treba overiť, či má certifi kát a či je vyrobená z neškodných materiálov. Podľa Úradu verejného zdravotníctva je ideálne, ak je aktovka čo najľahšia, kopíruje prirodzený tvar chrbtice a zaisťuje dieťaťu stabilitu. Popruhynesmú byť úzke a majú byť nastaviteľné. Die- ťa má tašku stále nosiť na oboch pleciach.
Čo hrozí preťaženej chrbtici
Dagmar Lizáková, rehabilitačná lekárka z Polikliniky Falck v Bratislave
Rodičia si môžu všimnúť, že dieťa sa viac hrbí, plecia drží ochabnuté či v nerovnakej výške, predsúva hlavu, alebo postrehnete zakrivenie chrbtice. Príliš ťažká taška spôsobuje bolesti chrbta či hlavy a deformuje chrbticu. Následkom býva skolióza, ktorú sprevádza svalová nerovnováha.
Čo je skolióza
Dana Jurečková, primárka Pediatrického odd. nemocnice v Michalovciach
Nesprávne alebo nadmerné zaťaženie chrbtice môže spôsobiť skoliózu. Teda keď dieťa zlým spôsobom alebo dlhodobo nosí ťažkú tašku. Skolióza je deformita trupu charakterizovaná najmä vybočením do strany, i keď je prítomný aj určitý stupeň zaguľatenia chrbtice a rotácie jednotlivých stavcov. Príčina je v prevažnej väčšine prípadov neznáma, v ostatných ide o vrodené zmeny na chrbtici, neuromuskulárne ochorenia, svalové ochorenia, poúrazové stavy atď. Podľa tvaru krivky je najčastejšia esovitá krivka „S“ a veľkooblúková krivka tvaru „C“.