Tí masovo zaplavili Taliansko a Grécko ešte v roku 2015. Sťažnosť podával slovenský premiér Robert Fico (53) spolu s maďarskou vládou. Čo bude zmietnutie žaloby zo stola znamenať pre Slovensko? Krajiny namietali najmä to, že povinný mechanizmus na premiestnenie žiadateľov o azyl neschválili jednohlasne všetky krajiny. Proti hlasovali delegácie Českej republiky, Maďarska, Rumunska a Slovenska, Fínsko sa zdržalo hlasovania. Súd však po dvoch rokoch konštatoval, že schválenie relokácie migrantov bolo v poriadku.
Napriek verdiktu Fico povinné prerozdelenie migrantov naďalej odmieta. „Náš postoj ku kvótam sa vôbec nemení, naďalej budeme veľmi aktívne pracovať na tom, aby solidarita, ktorá je súčasťou európskeho života, bola prejavená iným spôsobom len ako núteným prijímaním migrantov z iných krajín,“ povedal Fico. Zároveň zopakoval a zdôraznil, že dovezení migranti by aj tak pri prvej možnosti zo Slovenska utiekli.
Čo sa stane?
Premiér tiež pripomenul, že nariadeniu vyprší platnosť už 26. septembra a Slovensku pre neúspešnú žalobu podľa neho nič nehrozí. „Využili sme svoje právo, nehrozia nám žiadne postihy, nič, pretože Európsky súdny dvor nekonštatoval, že by Slovensko niečo porušilo, len vyslovilo právny názor a súdny dvor povedal, že má iný,“ povedal Fico.
Zuzana Gabrižová z euractiv.sk, ktorá sa venuje práci Európskej únie, však upozorňuje, že Fico ani zďaleka ešte nemá vyhraté. „Európsky súd nehovoril o tom, čo sa má udiať. Konštatoval, že nariadenie o kvótach je právne v poriadku a Slovenská republika je týmto rozhodnutím viazaná. A hoci boli kvóty prijaté na obmedzenú dobu, neznamená to, že ich naplnenie zaniká,“ povedala pre Nový Čas.
Fico však trvá na svojom a pomáhať chce inak ako prijímaním migrantov. Jeho zmierlivý tón môže mať na svedomí aj snaha dostať sa do jadra Európskej únie. „Sme pripravení, čakáme na nejaké návrhy, sami navrhujeme poskytnúť peniaze na ochranu vonkajších hraníc Schengenu, dať ľudí, techniku,“ dodal.
Zuzana Gabrižová, Euractiv:
Nemáme vyhraté, môžu prísť pokuty
Právny záväzok trvá a keď Slovensko povie, že nebude migrantov relokovať, tak Európska komisia má možnosť opäť sa obrátiť na súdny dvor a ten bude rozhodovať o tom, že Slovensko neplní rozhodnutie Európskej rady a následne môže pristúpiť k finančným sankciám.
Veronika Remišová, Obyčajní ľudia:
V Európskej únii treba rokovať
V Európskej únii to nefunguje tak, že si postavíme hlavu, dáme žalobu a myslíme si, že problém je tým vyriešený. V Únii treba rokovať. Potrebujeme, aby premiér rokoval s partnermi a snažil sa presadiť naše záujmy. Fico urobil chybu, keď podpísal Lisabonskú zmluvu.