Už dlhé roky s ňou bojuje 32-ročná Košičanka Daniela, ktorá váži len 26 kíl. Hoci je zúfalá, svoj stav sa jej nedarí zlepšiť. Anorexia je totiž zákerné ochorenie, ktoré ak prepukne do veľkých rozmerov, návrat do normálnu je veľmi náročný. Zároveň musia pacienti často rátať so sprievodnými zdravotnými ťažkosťami či s doživotnými dôsledkami. Ako spoznáte, že vás trápi a kedy vyhľadať lekára?
Zákerné ochorenie, ktoré trápi najmä dospievajúce dievčatá, nie je ničím výnimočným ani na Slovensku. Hoci to mnohí nevedia, ide o duševné ochorenie, takže pacienti musia byť pod drobnohľadom psychiatra. „Prekonať anorexiu znamená prekonať návyk, čo nevyrieši jedna návšteva lekára. Vychudnutosť a zvýšená sebakontrola v jedle prináša chorým do určitej miery uspokojenie, preto je veľmi ťažké ich prijať k spolupráci,“ upozornil český psychiater František Krch z Lekárskej fakulty Univerzity Karlovy v Prahe.
Štatistiky úspešnosti liečby pritom nie sú vôbec pozitívne. „Dlhodobé štúdie ukazujú, že viac ako 60 percent pacientov sa nakoniec vylieči, aj keď otázkou zostáva za akú cenu,“ dodal Krch. Na anorexii je najhoršie, že má neviditeľný nástup a jej príznaky si môžete spliesť s príznakmi iných ochorení. „Je veľmi ťažko odhaliteľná, najmä ak telo pacienta vyzerá viac-menej normálne, štíhlo,“ tvrdí internistka Etela Janeková. Chorí neodmietajú jesť preto, že by nemali chuť, ale preto, že jesť nechcú.
Pociťujú veľký hlad, ktorého potlačením dosiahnu psychické víťazstvo nad sebou. „Pacienti ju vo väčšine prípadov zastierajú, tvrdia, že jedia a žijú úplne normálne. K všeobecnému lekárovi či internistovi sa dostanú s iným sprievodným ochorením, ktoré anorexia spôsobuje,“ tvrdí Janeková. Ide o pritom o tak nebezpečnú chorobu, že ak sa nezačne liečiť, môže dôjsť k úplnému rozvratu vnútorného prostredia tela a následne k smrti.
Na koho sa obrátiť
- kamaráti, rodina
- všeobecný lekár alebo internista
- psychiater
- školský či iný klinický psychológ
- Liga za duševné zdravie - 051/7731000, poradna@dusevnez.sk
- Špecializovaná ambulancia pre poruchy príjmu potravy, Poliklinika Mlynská dolina – 02/32313020
Ked máte problém
- máte telesnú hmotnosť nižšiu ako 15 % priemeru človeka s ohľadom na výšku, vek, pohlavie a stavbu tela alebo máte BMI nižšie ako 17,5
Rizikové faktory
- ženské pohlavie
- obdobie dospievania
- veľká životná zmena
- stresujúce obdobie
- nízke sebavedomie
- genetika
Liečba
- závisí od štádia choroby
- ak je zachytené v počiatku, stačí pomoc psychológa a pravidelné kontroly
- vo vyššom štádiu treba vyhľadať psychiatra
- v najťažších prípadoch musí byť pacient hospitalizovaní
- lieky pomáhajú najmä pri pridružených zdravotných problémoch
Pacientov pribúda
Hospitalizovaní na psychiatrii
2012 - 93
2013 - 101
2014 - 107
2015 - 110
2016 - 119
Podporujte blízkeho
- prejavujte svoj záujem aj v iných oblastiach ako je jedlo
- snažte sa sami normálne jesť a nedržať diétu
- všímajte si viac pozitívnych vecí a drobných úspechov
- podporujte v pacientovi pocit vlastnej dôležitosti a dôstojnosti
- neustupujte, nedovoľte blízkemu jesť osamote alebo si pripravovať jedlo a podobne
- nespoliehajte sa na to, že sa vám anorexiu podarí vyhovoriť, nehľadajte nové argumenty, nepátrajte po príčinách a neverte v zázraky
- buďte dôslední a trpezliví, nie hrubí a hysterickí
Prevládajú ženy
- pacientiek trpiacich anorexiou je v priemere 10-krát viac ako mužov
- pravdepodobne je to tým, že muži menej často kontrolujú svoju váhu a menej im vadí tučnota
- mladé dievčatá sú zároveň aj neistejšie a majú obavy, či sú obľúbené
- dievčatá majú nižšiu úctu k vlastnému telu a nižšie sebavedomie
S deťmi okamžite k lekárovi
František Krch, psychiater, Psychiatrická klinika VFN a 1. LF UK
Ak porucha začne pred 15. rokom života, treba vždy počítať s možnými zdravotnými kom plikáciami a závažnými dôsledkami pre psy chosociálny vývoj. Choré dieťa by malo čo naj rýchlejšie vyhľadať lekára. Spoločne s rodinou, prípadne i za cenu hospitalizácie, sa treba snažiť za brániť najdramatickejším následkom nedostatočnej výživy.