Hodiny majú úctyhodné rozmery 2,3 x 1,3 metra. Ciferník umiestnený na priezračnom skle tvorí 12 kameňov andezitu so žilou opálu, do každého kúska je v mieste, kde ručičky hodín ukazujú konkrétnu hodinu, zasadený brúsený drahý opál z neďalekých štôlní Dubnických opálových baní. Ako pre agentúru SITA povedal autor nápadu Pavol Hagyari, ide o raritu, prinajmenšom európskeho rozmeru. Vytvorenie hodín je dielom tímu prešovských architektov a umelcov. Pred predajňou je rovnako architektonicky zaujímavým spôsobom umiestnená upútavka, že tadiaľ prechádza 49. rovnobežka, na ktorej spolu s Prešovom leží aj Paríž či Vancouver v Kanade.
Ťažba opálu v Dubnických baniach v Slanských vrchoch rozkvitala najmä v rokoch 1845 - 1880. O jeho celosvetovú slávu sa pričinila podnikateľská rodina Goldschmidtovcov z Viedne, opály spod Dubníka sa stali pre nich zdrojom neskutočne vysokých príjmov. Dubnický opál dosiahol vrchol svojej slávy na svetovej výstave vo Viedni roku 1873, jeho expozícia bola najkrajšia a podľa tlače zatienila aj opály z Austrálie. Najväčší známy drahý opál z oblasti Dubníka dostal meno Vienna Imperial Opal (Harlekýn), ktorý má hmotnosť 594 gramov a rozmery 13x7x7 centimetrov, je majetkom Prírodovedného múzea vo Viedni. S ťažbou opálu na Slovensku sa skončilo v roku 1922. Dnes sa uvažuje o možnosti obnovenia ťažby, pokiaľ prieskumy budú priaznivé.
Opálové hodiny odmerajú Prešovčanom prechod do Nového roka
PREŠOV - Najpresnejšie hodiny, ktoré Prešovčanom dnes odmerajú čas, kedy sa v zlomku sekundy stretne starý rok s novým, sú opálové hodiny riadené satelitom. Na sklonku roka ich inštalovali v jednej z moderných predajní na Hlavnej ulici.