Agentúre DPA to povedal nemecký minister spravodlivosti Heiko Maas. Reagoval tak na prehlásenie maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý v piatok povedal, že jeho krajina nebude meniť svoju migračnú politiku ani po stredajšom verdikte Súdneho dvora EÚ. Ten zamietol žalobu Maďarska a Slovenska na kvóty pre prerozdelenie žiadateľov o azyl.
"Porušenie verdiktu Súdneho dvora EÚ by malo mať finančné následky. Kto odmieta európsku súdržnosť v otázke utečencov, nemôže počítať s európskou solidaritou vo finančných otázkach," povedal DPA Maas, ktorý je vo vláde za sociálnych demokratov (SPD).
Podobne sa tento týžden vyjadril šéf SPD Martin Schulz, ktorý po výroku unijného súdu povedal, že sa chystá zvýšiť tlak na krajiny ako Slovensko a Maďarsko. Krajiny, ktoré sa v rámci EÚ odmietajú podieľať na prijímania utečencov na základe kvót, by podľa Schulza mali niesť finančné dôsledky.
Proti Schulzovi sa postavil vo štvrtok nemecký minister vnútra Thomas de Maizière, podľa ktorého krátenie európských dotácií nie je riešením. "Keby sme museli krátiť prostriedky (z fondov) EÚ, aby sme si vynútili realizáciu rozsudkov, bola by na tom Európska únia naozaj zle," povedal politik vládnej Kresťanskodemokratickej strany (CDU) de Maizière.
Kvóty, na základe ktorých mala byť časť migrantov z Talianska a Grécka presídlená, prijali ministri vnútra EÚ v roku 2015 navzdory odporu Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kvôli neochote naplňovať kvóty zahájila Európska komisia s Českom, Poľskom a Maďarskom konanie pre porušenie unijného práva.