Áno, toto platí, ale nie pre všetky netopiere. Tie najväčšie z čeľade kaloňovitých majú sluch biedny. Za to však veľmi dobre vidia a majú skvelý čuch. Prečo? O netopieroch sa ľudovo zvykne hovoriť, že sú to lietajúce myši. Čo však vtedy, keď má táto „myška“ rozpätie krídel 1,5 metra? To už je naozajstný obor. Našťastie, že nepije krv, inak by to bol fakt skutočný Drakula.
Kalone sa živia najmä ovocnými šťavami a plodmi. A keďže ovocie sa nehýbe, nepotrebujú echolokáciu ako ich oveľa menší bratranci, ktorí lovia nočný hmyz. Kalone majú zasa výborný zrak a čuch, ktorý ich dovedie až k sladkej potrave v korunách stromov. Ich domovom sú tropické lesy Ázie, Austrálie, východnej Afriky a ostrovy v Pacifiku a Indickom oceáne.
Do tejto netopierej čeľade patrí celkovo 60 druhov, najväčší z nich je kaloň jedlý. Ako už jeho meno napovedá, je obľúbenou pochúťkou miestnych obyvateľov. Predsa len, tento lietajúci cicavec váži vyše kila a tak mäsa je z neho dosť. Bohužiaľ, nielen lov, ale aj cielené kynoženie ako škodcu majú za následok, že všetky kalone sú ohrozené a ich stavy klesajú.
Rýchle fakty
• Anglický názov: Large flying fox (veľká lietajúca líška)
• Výskyt: juhovýchodná Ázia
• Potrava: ovocie, listy, rastliny, nektár
• Zaujímavosť: Niektoré kolónie kaloňov môžu mať aj vyše 100 000 jedincov.
Rozpätie krídel: 1,5 m
Hmotnosť: 1,1 kg
Veľkosť tela: 32 cm
Preletí: 50 km