Dohoda je formálna, šéfovi SNS Andrejovi Dankovi (43) sa do nej zatiaľ nepodarilo dostať ani jednu z požiadaviek, ktoré postupne predkladal. No tešiť ho môže fakt, že premiér Robert Fico (52) mu dal zelenú v otázke zavedenia dobrovoľných 13. a 14. platov pre zamestnancov. Tie by nemali byť zaťažené odvodmi ani daňami.
Podpis dodatku ku koaličnej zmluve sa v pondelok niesol v duchu zmierenia. Lídri strán sa dohodli, že sa budú stretávať každý pondelok a vytvoria si krajské a okresné koaličné rady. Ozrejmili si aj to, že budú musieť akýkoľvek návrh ministra do vlády najskôr prerokovať všetky tri strany. Lídri zároveň vyhlásili, že urobia všetko pre to, aby koalícia vydržala až do riadnych volieb v roku 2020. „Museli sa nastaviť nové pravidlá komunikácie. Bolo správne využiť obdobie posledných piatich týždňov na diskusie,“ povedal premiér Robert Fico (52). „Najväčším hriechom by bolo vládu položiť, to sa nestane, berte to ako prvý krok,“ doplnil Danko a prezradil aj to, prečo dodatok obsahuje len formálne veci, a nie konkrétne priority. „Nechceme z toho robiť preteky medzi nami,“ povedal.
Fico 13. plat nevylúčil
Dankove 13. a 14. platy tak napriek očakávaniam do dodatku zatiaľ nedostali. Tému pritom otvoril ešte v marci, a hoci dnes jeho plán naberá reálne kontúry, za uplynulý polrok prešiel viacerými zmenami. Tou najzásadnejšou bolo, že národniari upustili zo svojej prvotnej vízie a namiesto povinných 13. a 14. platov navrhujú len dobrovoľné. „Poďakoval som za ústretovosť ministra Kažimíra vo veci 13. a 14. platu, kde hľadáme určité modely, ktoré budú oslobodené od daní a odvodov,“ uviedol šéf národniarov Danko. „Oceňujeme, že aj po našich argumentoch, keď sme hovorili, že ide o nesystémové a populistické opatrenie, navrhovateľ zmiernil dosahy a ustúpil z pôvodného zámeru,“ uviedla Miriam Špániková, hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR.
Dankovo nadšenie ešte môže naraziť na možnosti rozpočtu. „Začíname náročné diskusie o rozpočte, musíme si nastaviť finančný limit, to bude určovať naše priority. Stojíme pred cieľom doplnenia programového vyhlásenia vlády, pričom máme záujem na udržaní platobnej disciplíny,“ upozornil Fico. Príprava priorít je na straníckych vyjednávačoch. Tí pripustili, že diskusie môžu trvať ešte aj mesiac. Podľa Fica sa však Dankovým návrhom vážne zaoberajú a minister financií Peter Kažimír už prepočítava náklady na rôzne varianty nariadenia. Okrem súkromnej sféry by mimoriadne platy mali mať aj zamestnanci štátnej a verejnej sféry, čo zaťaží rozpočet štátu, ale aj samospráv.
Čo na to odborári - Koalícia s nami ešte nerokovala
Martina Nemethová, hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov SR
- Predstavitelia vládnej koalície s nami o pripravovanom návrhu doteraz nerokovali. KOZ SR sa preto vyjadrí, keď bude komplexný návrh predložený sociálnym partnerom. KOZ SR ako sociálny partner zastupujúci záujmy pracujúcich víta a oceňuje každé opatrenie, ktoré reálne pomôže občanom a zlepší ich životnú úroveň.
Samospráva - Iniciatívu vítame
Lucia Forman, hovorkyňa BSK
- Bratislavský samosprávny kraj vníma pozitívne všetky legislatívne iniciatívy, ktoré povedú k vyšším platom zamestnancov v celej SR.
Asociácia zamestnávateľov - Sme radi, že sa z povinného stalo dobrovoľné
Miriam Špániková, hovorkyňa AZZZ SR
- Systém odmeňovania má byť záležitosťou každého podnikateľského subjektu podľa jeho ekonomických možností. Oceňujeme, že aj po našich argumentoch, keď sme hovorili, že ide o nesystémové a populistické opatrenie, navrhovateľ zmiernil dopady a ustúpil z pôvodného zámeru. Podnikatelia preto vnímajú zmenu z povinného vyplácania 13. a 14. platu na dobrovoľné rozhodne pozitívne. Oceňujeme, že aj po našich argumentoch, keď sme hovorili, že ide o nesystémové a populistické opatrenie, navrhovateľ zmiernil dopady a ustúpil z pôvodného zámeru. Dobrovoľné vyplácanie tohto druhu benefitu môže ušetriť náklady najmä tým firmám, ktoré dnes už túto možnosť využívajú. Dnes, keď zamestnávatelia bojujú s akútnym nedostatkom kvalifikovaných pracovných síl, môže aj toto opatrenie motivovať firmy, aby boli pre zamestnancov atraktívnejšie.
Ministerstvo vnútra - Bude potrebné nájsť na to prostriedky
- Ak sa návrh stane realitou v legislatíve upravujúcej platy zamestnancov verejnej správy, v rozpočtoch jednotlivých kapitol bude potrebné nájsť prostriedky na jeho vyplácanie. Nemalo by podľa nás ísť o ďalšie nároky na štátny rozpočet, - uviedol tlačový odbor ministerstva.
Pre štátnu správu by to malo byť povinné
Ján Baránek, politológ
- Dobrovoľný 13. plat je už dnes, len nie je oslobodený od odvodov. Ja by som chápal, keby to bolo dobrovoľné pre súkromných zamestnávateľov, ale pre štátnu správu by to prijali ako povinné. Vtedy by som v tom videl zmysel. Teraz je jediná pridaná hodnota to, že im odpadnú odvody, čo koniec-koncov môže motivovať aj súkromné firmy.
Ministerstvo financií - Už sa tým nezaoberáme
- Túto tému má na starosti štátna tajomníčka za SNS Dana Meager, ktorá vedie pracovnú skupinu zaoberajúcu sa rôznymi alternatívami tohto návrhu. Minister financií Peter Kažimír sa vyjadril, že principiálne nie je proti, no je dôležité, aby nešlo len o formalizovanie už súčasných rôznych odmien, čím by sa znížili náklady zamestnávateľov na úkor štátu, - uvádza v stanovisku ministerstvo.
Kde na to vezme štátna správa?
Radovan Ďurana, ekonomický analytik INESS
- Najdôležitejšie je, kde na to zoberú ministerstvá, samosprávy či obce. Znamená to, že bežný človek síce dostane o nejaký peniaz navyše, ale pre tento bláznivý nápad bude musieť buď platiť vyššie dane, alebo sa mu dostane menej služieb preto, že 13. a 14. platy budú chcieť aj štátni zamestanci. V Bratislave bežne vyplácajú, nastane v regiónoch, kde verejná správa významný zamestnávateľ. Ak tá ponúkne 13. a 14. plat, tak malá firma môže prísť o zamestnanca, lebo nemá také zisky, aby muá mohla tiež dať ďalší plat. Síce to SNS prezentuje, že nenúti zamestnávateľov, to ale neznamená, že na niektorí z nich nedoplatia.
Musia znižovať finančnú záťaž podnikov
Martin Reguli, ekonomický analytik Nadácie F. A. Hayeka
Vláda by sa mala snažiť vyjednávať so zamestnávateľmi a zisťovať, aké sú ich finančné možnosti pri súčasných platoch, a to nielen s korporáciami, ale aj so združeniami malých firiem. Mali by sa však zamerať aj na znižovanie finančnej záťaže pre podniky, aby tie platy mohli zakomponovať. To, že tieto platy majú byť odbremené od daní a odvodov, je dobrý príklad. Mohli by tiež dať nejaké firmy, ktoré sa do toho zapoja, to by však mohlo byť na hrane a napadnuté strany ostatných firiem.