Šelmy môžu záujemcovia sledovať zo vzdialenosti 700 - 1 500 m pomocou kvalitnej techniky. Medvede pozorujú z údolia počas pasenia sa na lúkach. Má to však háčik. Že ich naozaj uvidíte, totiž nie je stopercentne zaručené. „V tomto období je najväčšia pravdepodobnosť, že sa medvede naozaj zjavia. Ak by sa však nepodarilo ich spozorovať, ponúkame 50-percentnú zľavu na najbližšie pozorovanie,“ uviedol Ján Dobšovič z cestovky watching.sk, ktorá sa zameriava na pozorovanie rozličných živočíšnych druhov vo viacerých európskych štátoch.
Šelmy pozorujú turisti z bezpečnej vzdialenosti. Pravdepodobnosť, že s nimi príde človek do priameho kontaktu, je mizivá. Napriek tomu sa však neodporúča brať so sebou deti a psy. Pozorovatelia totiž prejdú zhruba 16 km pri prevýšení 400 m. Cena za pozorovanie medveďov sa líši podľa počtu ľudí v skupine a času, ktorý tomuto druhu vzdelávania chcete venovať.
Hoci sa objavujú aj kritici, ktorým sa pozorovanie medveďov nepozdáva, riaditeľ správy TANAP-u Pavol Majko nemá námietky. „Aj my organizujeme podobné aktivity najmä pre zahraničných turistov. Ak sa to robí z turistického chodníka, je to absolútne bezpečné. Medvede sa im vyhýbajú, lebo cítia človeka,“ uzavrel Majko.
Koľko stojí výlet za šelmami
Najlacnejší je poldňový výlet, kde pri 8 – 10 účastníkoch zaplatí každý 35 €. Za túto cenu sa vám bude venovať inštruktor a zapožičajú vám kvalitný ďalekohľad. Keby sa však niekto chcel vybrať na pozorovanie medveďov sám na tri dni a požadoval by aj ubytovanie, vyšlo by ho to až na 475 €.