"Stále si myslím, že finančná správa vtedy robila to, čo mala robiť aj z hľadiska záverov, aj trvania na svojich záveroch,“ reagoval minister financií Peter Kažimír (Smer-SD) na utorňajšie (12.9.) vysvetlenia prezidenta. "Samozrejme daňovník mal možnosť sa odvolať, brániť sa na súde, robia tak stovky, tisícky daňovníkov," poznamenal. Kažimír pritom nemá pocit, že daňové doklady týkajúce sa Kiskovej firmy unikli z finančnej správy. "Možnože čítam veľa detektívok, ale keby to niekto chcel tak robiť, ako to robil, tak by to urobil týmto spôsobom," ozrejmil.
Ministerstvo financií samo od seba v tejto veci nebude konať, informoval jeho šéf. V čase poslednej prezidentskej kampane kontrolovalo výdavky na kampaň jednotlivých kandidátov a má k dispozícii ich správy. „Radšej by som bol, keby sme boli vyzvaní predstaviteľmi Národnej rady SR alebo inými orgánmi, aby sme v tom pokračovali. Nemyslím, že túto iniciatívu by malo mať samotné ministerstvo financií,“ zdôvodnil Kažimír.
"Nie som úplne hlboko vnorený do tejto problematiky. Keď som to tak zbežne počúval, tak pán prezident ma presvedčil tak na 50 percent," reagoval minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). Uznáva Kiskov argument, že podnikatelia majú často iný názor ako daňové úrady na uznávanie nákladov. Podľa poznatkov ministra, ktorý si pozrel účtovné doklady, však Kiska v rámci volebnej kampane nezaplatil ani euro firme KTAG, pretože firma nemala tržby také vysoké, ako mala náklady. Zároveň nemá v tržbách sumu za prezidentskú kampaň, vykázala stratu 1,2 milióna eur, čo bola hodnota kampane, a zároveň znižovala vlastné imanie.
"Takže je to iná situácia, ako keby to bol obyčajný podnikateľ. Použiť vlastnú firmu na prezidentskú kampaň, byť v nej zároveň konateľ a v čase konateľstva podávať daňové priznania, to považujem za problém, a preto, keď sa ma pýtate, či mi prezidentovo vysvetlenie postačuje, tak mi to nepostačuje," doložil Žiga. Kiska si mal podľa neho dať veci do poriadku po vyhratých voľbách, keďže bol ešte dva mesiace v KTAG konateľom. Šéf rezortu kultúry Marek Maďarič (Smer-SD) si myslí, že hlava štátu by mala prípad vysvetliť viac. "Asi sa to nedá úplne zľahčiť, že také veci sa bežne dejú v podnikateľskej sfére. Je to na ňom, či sa cíti na ďalšie vysvetľovanie," skonštatoval. Poukázal však na to, že v kontexte morálnych apelov zo strany Kisku na iné prípady účinnej ľútosti by si to asi zaslúžilo ešte niečo navyše.
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) zachytil prípad len z médií. "Z toho, čo som čítal, ja som tam daňový problém až tak samotný nevidel. Vnímal som tam možno nejaký rozpor so zákonom o voľbách a musí to pán prezident vysvetliť," povedal po rokovaní vlády. Verí, že každý má právo na vysvetlenie situácie. Kiska by urobil lepšie, keby prípad zverejnil sám, domnieva sa minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). "Ja som bol podnikateľ a podnikatelia majú niekedy iný názor na to, čo má ísť do daňového priznania," uznáva. "V každom prípade, keď ide o kampaň, tak to sú veľmi citlivé záležitosti. Treba tam byť skôr viac opatrný ako pri bežnom podnikaní," doplnil šéf envirorezortu.
Podľa ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej (Most-Híd) možno diskutovať, či by sa nemala zmeniť súčasná úprava účinnej ľútosti, ktorú využil aj prezident. „Je to téma, ktorá je hodná debaty, že či to nie je úprava, ktorá motivuje špekulovať, pretože sa dá vyhnúť trestu,“ vysvetlila s tým, že takýto zásah si však vyžaduje širšiu politickú podporu. Ona sama by sa zmene nebránila.
„V krátkom čase bude znovu trestnoprávny balík na stole, takže dalo by sa to tam zakomponovať, ale myslím si, že to vyžaduje nejakú širšiu dohodu. Viete, to je vždy otázka toho, čo je priorita. Či je priorita trestať, alebo v konečnom dôsledku dostať tie peniaze do rozpočtu,“ uviedla ministerka.
Viaceré médiá mali dostať do redakcie anonym a na základe neho informovali, že spoločnosť Kiska Travel Agency, ktorej majiteľmi sú prezident SR Andrej Kiska s bratom Jaroslavom, vyšetrovala finančná správa aj polícia. Zistili, že si skrátila dane z príjmu za rok 2014 o 27.000 eur, prípad mal súvisieť aj s financovaním Kiskovej volebnej kampane. Firma to uznala, oľutovala a daň doplatila. Skutok tak nie je vnímaný ako trestný čin. Kiska na utorkovej (12.9.) tlačovej konferencii vysvetlil, že daňový úrad mal iný názor ako firma KTAG na zaúčtovanie položky. Podobné prípady sú podľa hlavy štátu bežné, on osobne nemá čo skrývať.