Počas hliadkovania v národnej prírodnej rezervácii Morské oko prichytili priamo pri činoch množstvo nedisciplinovaných návštevníkov. Chuligáni vyrývali mená do chránených stromov, vyšli do pásma 5. stupňa ochrany autom, či si dokonca rozložili stan priamo pri vodnej ploche! Väčšina turistov už pozná pravidlá rezervácie.
Strážcovia zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat na Morskom oku pravidelne hliadkujú. „V Národnej prírodnej rezervácii Morské oko platí piaty, teda najvyšší stupeň ochrany. S kolegami sa striedame na ochranných službách tak, aby oblasť nezostala bez dozoru,“ prezradil strážca Ján Vataha. V tejto sezóne sa s rastúcim počtom turistov objavili aj chuligáni, ktorí nerešpektovali prísne pravidlá rezervácie.
„Najčastejšie sme sa stretli s porušovaním zákazu vjazdu a státia vozidlom. Na zákaz pritom upozorňujú tabule už pri záchytnom parkovisku,“ vraví Vataha. Autom sa do rezervácie môže ísť len so špeciálnym povolením. Ochranárov na druhej strane teší, že návštevníci už nenechávajú po sebe neporiadok. Rešpektujú tiež zákaz kúpania, chytania rýb, kladenia ohňa aj trhania rastlín. „Stretli sme sa však tohto roku s tým, že si skupinka ľudí rozložila pri vode stan! Boli na to dôrazne upozornení a hneď ho zlikvidovali,“ prezradil strážca.
Ochranárov ešte hnevajú „umelci“, ktorí do stromov vyrývajú odkazy. „Ostávajú na strome roky, už nezarastú. Na odkazy sme preto nainštalovali schránku, kde ich môžu nechávať a neničiť stromy,“ vraví Vataha. S kolegami odhalili len túto sezónu asi 30 porušení zákazov, podali 7 podnetov na obvodný úrad životného prostredia. Menšie prešľapy sa snažia riešiť dohovorom. Na mieste môžu uložiť až 66-eurovú pokutu, na pomoc si vo vážnych prípadoch volajú políciu.
Prírodná rezervácia Morské oko
- Tretie najväčšie jazero na Slovensku, hneď po Štrbskom a Veľkom Hincovom plese
- Vzniklo sopečnou činnosťou, dosahuje hĺbku až 25 metrov a rozlohu 13,8 ha
- V r. 1984 bola oblasť vyhlásená za národnú prírodnú rezerváciu s 5. stupňom ochrany
- Je územím európskeho významu sústavy Natura 2000
- Obklopujú ho Vihorlatské pralesy, ktoré boli v r. 2007 zapísané do zoznamu UNESCO