Ekokatastrofa pod národným parkom: Bobriu hrádzu zaplavujú plasty!
14. 9. 2017, 2:30 (aktualizované: 30. 4. 2021, 15:47)

Zdroj: Draho Štefko
Smutný pohľad nielen pre oko turistu! Bobry si hrádzu postavili za obcou Lomnička (okr. Stará Ľubovňa) neďaleko Pieninského národného parku. Nebola to však šťastná voľba. Musia sa pasovať s plastovými fľašami, ktoré im voda prináša z obce, kde bývajú výlučne Rómovia.
Bobry sa pod Tatry začali vracať len pred niekoľkými rokmi. Mal to byť dôkaz, že voda v našich tokoch je čoraz čistejšia. Tie, ktoré sa usadili pod Lomničkou, by však tento názor zrejme nemali. Ich hrádza, ktorú si prácne budovali, je pravidelne zaplavovaná plastovými fľašami, ktoré k nej dostávajú po potoku. Hrádza na prvý pohľad pôsobí, ako keby k nej fľaše patrili.
Podľa riaditeľa Pieninského národného parku Vladimíra Kĺča, to však nie je pravda. „Bobry si dokážu pri výstavbe hrádzí pomôcť kadečím. Používajú drôty či rúry, ale plastové fľaše k takýmto materiálom nepatria,“ podotkol riaditeľ. Keď je tok plytší, sú na hrádzi až stovky fliaš. „Ani ich nedokážem spočítať. Niektoré si tieto vodné živočíchy dokážu spustiť za hrádzu. A keď sa hladina zdvihne, tak časť z nich odplaví voda a cestujú možno až do Baltického mora. Že hrádza vyzerá, ako keby ju vytvorili z plastových fliaš, je unikátne a zvláštne. Také niečo nemajú asi nikde inde. Ale nikoho to neteší,“ uzavrel Kĺč.
Bobor európsky
Dĺžka = 70 - 100 cm
Dĺžka chvosta = 30 - 40 cm
Hmotnosť = 15 - 30 kg
Výskyt = vyhovujú mu stojaté a tečúce vody v nížinách a podhorských oblastiach
Autor: Peter Novotný