Hurikán Irma narobil v Amerike množstvo škôd a vyžiadal si aj ľudské životy. Aj keď však tento živel zoslabol, ešte sa úplne nerozplynul. Najhoršie je však to, že to môže mať aj vplyv na počasie na Slovensku. "Hurikány môžu ovplyvniť aj počasie v strednej Európe, je to výnimočný stav a prichádza vo chvíli, keď má hurikán dlhú dĺžku života," upresnila pre český denník Blesk meteorologička Dagmar Honsová.
"Od Atlantiku je hurikán vždy Coriolisovou silou vlečený ku Karibiku, k Mexickému zálivu. Postupne postupuje na východné pobrežie, tam slabne. Akonáhle dorazí na východné pobrežie Ameriky, tak sa z cyklónu alebo hurikánu stane tlaková níž," cituje Honsovú Blesk. Meteorologička dodala, že to závisí aj od životnosti hurikánu. Tie, ktoré majú dlhšiu životnosť, sa niekedy dostanú cez Atlantik a môžu prísť až nad Európu.
K podobnému prípadu došlo v roku 2011, keď v Amerike vyčíňal hurikán Katja, ktorý narazil na pevninu nad Floridu, potom sme ho spozorovali v Škandinávii a neskôr aj u nás. "V strednej Európe sa to prejavilo tak, že zo Škandinávie začal prúdiť chladnejší vzduch zo severu, takže sa ochladilo a bolo veternejšie," dodala Honsová. Prízvukuje však, že nič horšie ako toto sa stať nemôže.
Čo môžeme očakávať?
"Je to možné, ale v prípade, že sa hurikán dostane už do miernych zemepisných šíriek, tak sa transformuje do tlakových níží, ako ich poznáme u nás. Takže človek nespozná, že to bol pôvodne hurikán. Spôsobí to počasie ako každá iná tlaková níž. Takže počasie s veľkou oblačnosťou a občasnými zrážkami," potvrdil pre Blesk ďalší meteorológ Jan Šrámek.