Z rovnakých dôvodov uvažuje o pôrode tretieho potomka doma aj manželka princa Wiliama Kate (35). Všetko má však svoje riziká a pri takomto rozhodnutí treba dôkladne zvážiť všetky možné komplikácie.
Treba prijať zmeny v zákone: Barbora Ficeková, advokátka
Právny poriadok ich nijako nezakazuje. Pôrodné asistentky však môžu vykonávať svoju činnosť samostatne len v zdravotníckom zariadení, to znamená, že pre umožnenie domácich pôrodov bude potrebné prijať zmeny v zákone, aby mohli činnosť vykonávať i mimo nemocníc. Posúdenie toho, kedy je pôrod doma ohrozujúci, je na lekárovi.
V budúcnosti bude potrebné upraviť i právnu zodpovednosť, a to nielen rodičky, ale aj pomáhajúcej pôrodnej asistentky. Do úvahy prichádza najmä trestnoprávna zodpovednosť asistentky, ktorá sa za určitých okolností môže dopustiť trestného činu ublíženia na zdraví.
Matej Štepiansky, poisťovňa Dôvera
Na základe našich zmluvných podmienok uhrádzame takú zdravotnú starostlivosť, ktorá je v súvislosti s pôrodom poskytnutá v zdravotníckom zariadení. Akútna zdravotná starostlivosť je hradená za každých okolností.
Dita Urbánková, matka troch detí odrodených doma - ÁNO
Z pôrodu v pôrodnici som mala strach, lebo som sa vo svojej praxi stretla s niekoľkokými deťmi, ktoré boli doživotne postihnuté v dôsledku nedopatrenia počas pôrodu v nemocnici. Pôrodnej asistentke som dôverovala, pretože sa poznáme a sledovala ma už v priebehu tehotenstva, aby vylúčila riziká. Porodila som s ňou doma všetky tri deti. Chodila som na všetky prehliadky ku gynekológovi a bola som aj zaregistrovaná v nemocnici k pôrodu. Tá je vzdialená od nášho domu 10 minút autom a je veľmi dobre vybavená. Domáci pôrod by som odporučila ženám, pre ktoré domov predstavuje bezpečie a ich muži sú ochotní im pomôcť.
Peter Krajkovič, gynekológ a pôrodník, Sanatórium Helios - NIE
Riziká sú od žiadnych až po obrovské, najväčším je úmrtie plodu a matky. Problémy môžu nastať až v priebehu pôrodu u inak bezproblémového tehotenstva. Nedá sa dopredu predpovedať priebeh pôrodu. Po pôrode nemá dieťa neonatologickú starostlivosť a v prípade komplikácií je nemožné postarať sa o novorodenca doma. Neodporúčam pôrod doma. U žien, ktoré plánujú pôrod doma, by som odporúčal týždňový pobyt v pôrodnici s poznaním rizík, ktoré pri pôrode hrozia. Voľakedy sa rodilo doma, ale pozrime sa, aká bola vtedy úmrtnosť žien aj detí pri pôrode. V Čechách viedol pôrod doma pri komplikáciách až k odsúdeniu pôrodnej asistentky.
Žena môže rodiť aj sama
Téma domácich pôrodov je stále diskutovanejšou aj na Slovensku. Aký je rozdiel medzi pôrodnou asistentkou a dulou a kedy je bezpečnejší pôrod v nemocnici-vysvetľuje prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová.
Akú máte skúsenosť s pôrodmi doma?
Vzhľadom na systém zameraný na medicínsky model nemocničnej starostlivosti aj dodnes nie je u nás tradícia domácich pôrodov, no stále sa zvyšuje dopyt .
V akých prípadoch ho neodporúčate?
Sú stavy, ktoré vyslovene nie sú vhodné pre pôrod doma. Rizík je veľa, nie je možné ich všetky vymenovať, no napríklad cukrovka, porucha zrážanlivosti krvi či predchádzajúci cisársky rez. Treba komplexne posúdiť zdravotný stav rodičky, potenciálne riziká, miesto pôrodu a jeho dostupnosť do nemocnice, rodinné zázemie.
Môže asistentka odviesť pôrod doma u rodičky?
Legislatíva vraví, že iba pri akútnom prípade, kedy už nie je možný prevoz do nemocnice. Čo ale ak je prevoz možný a žena ho odmietne, už zákon nerieši.
Aký je rozdiel medzi dulou a pôrodnou asistentkou?
Dula je osoba, ktorá poskytuje žene informácie, pomoc a podporu, laik, ktorý je viac-menej psychickou oporou. Asistentka je vyškolený zdravotnícky pracovník vzdelaný v odbore pôrodná asistencia, nesie zodpovednosť za poskytnutú starostlivosť.
Čo musí matka spraviť, ak chce rodiť doma?
Teoreticky nič. Zabezpečí si všetky potrebné veci k pôrodu. Zodpovedná rodička ale konzultuje svoj zámer so zdravotníkmi. Môže rodiť bez pomoci, s kamarátkou, koho si vyberie. Po pôrode nahlási narodenie dieťaťa na matrike a u detského lekára.