Kurdský parlament v piatok obnovil svoju činnosť po dvojročnej prestávke. Hlavným bodom rokovania bolo práve pripravované referendum, s ktorým vláda v Bagdade nesúhlasí a podobne ako aj iracký parlament ho považuje za protizákonné.
Prestávku v činnosti parlamentu irackých Kurdov spôsobil incident z októbra 2015, keď skupina príslušníkov bezpečnostných zložiek verných Demokratickej strane Kurdistanu nevpustila skupinu poslancov do Arbílu.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan zvolal na 22. septembra schôdzku najvyšších predstaviteľov bezpečnostných zložiek, aby rokovali o reakcii na plánované referendum o nezávislosti irackého Kurdistanu, informovala v piatok agentúra AP.
V piatkovom televíznom rozhovore Erdogan obvinil vedúcich predstaviteľov kurdskej autonómnej oblasti zo "závažnej politickej nezrelosti" za to, že pokračujú v plánoch usporiadať referendum vypísané na 25. septembra.
Turecko, kde žije početná kurdská menšina a ktoré bojuje proti kurdským povstalcom, nesúhlasí so snahami Kurdov smerujúcimi k vyhláseniu nezávislosti a vyjadruje silnú podporu územnej celistvosti Iraku. Obáva sa tiež, že plánované referendum zahŕňa aj sporné oblasti, ako napríklad Kirkúk, ktorý je domovom Turkménov, Arabov, Kurdov i kresťanov.