Zlatú medailu si domov odniesol za med označovaný ako jedľová medovica. Šikovný včelár má doma vyše tridsať prestížnych ocenení a jeho med ochutnal už aj malajský sultán!
Jedľovú medovicu tvorí zvláštny druh vošiek, ktoré žijú na jedľovom ihličí. Včely ho potom pozbierajú a odnesú do úľov. Med je tmavý. Medovicu skúmali aj vedci zo Slovenskej akadémie vied, ktorí skonštatovali, že má antibakteriálne účinky.
Radostnú správu zo Slovinska sa včelár dozvedel len pred pár dňami. „Zatiaľ ešte nemám ani medailu, zistil som to podľa výsledkov zverejnených na internete,“ prezradil J. Voľanský, ktorý zaslal do Slovinska vzorky medu poštou. „Tam jeho senzorické vlastnosti, teda chuť, obsah vody, farbu či vôňu, skúmala komisia, ktorá skonštatovala, že si zaslúžime najvyššie ocenenie, čo nás veľmi potešilo,“ poznamenal včelár, ktorý vlastní 220 úľov s dvanástimi miliónmi včiel.
Nie je to jeho prvý úspech. Podobné ocenenia má už z viacerých súťaží. To prvé získal v roku 2005 na včelárskom kongrese v Írsku. Postupne nazbieral viac ako 30 ocenení na svetových súťažiach. Jozef Voľanský vlastní slovenskú známku kvality a jeho med ochutnal už aj sultán malajského štátu Terengganu. Mrzí ho však, že tento rok bol na med veľmi slabý. „V našom regióne najslabší za posledných sedem rokov. Medovicový med sa neurodil vôbec. Môžu za to jarné mrazy,“ uzavrel včelár.