Počas vyčíňania počasia prišiel o život len 17-ročný Artion z obce Hul (okr. Nové Zámky), ktorý si v ten večer vyšiel s kamarátmi von. Osudným sa mu stal moment, keď si odbehol na stavenisko vykonať malú potrebu. Pod silou vetra mladíka zavalil múr, pomôcť mu už nedokázali ani najlepší kamaráti, ani záchranka. Statik si myslí, že múr nebol postavený správne.
Nad nezmyselnou smrťou, ktorú si vyžiadala štvrtková podvečerná víchrica, sa vynára množstvo otáznikov. Partia mladých chlapcov si vyšla večer von, keď si Artion H. († 17) potreboval odskočiť na malú potrebu. Bez rozmýšľania zamieril na stavenisko zberného dvora, kde stál múr z tvárnic Ytong. Len čo k nemu pristúpil, múr, ktorý bol 3 metre vysoký a 5 metrov dlhý, sa na neho zrútil.
Artionov život sa snažili zachrániť jeho kamaráti Adam (23) a Patrik (20). Kým mladší z nich volal záchranku, starší dával zavalenému kamarátovi masáž srdca. „Išla som okolo, syn bol úplne vystrašený! Hovoril mi, čo sa stalo, celý sa triasol... Len opakoval, že na Artiona padol múr a že ho odtiaľ vyhrabával a nevedel ho už zachrániť,“ povedala Novému Času mama Adama a dodala: „Je z toho úplne mimo. Stále vidí jeho oči, ako sa na neho dívajú.“
Podľa nej jej syn tri razy stlačil Artionovi hrudník a potom už len videl, ako sa mu valí z nosa a úst krv. Potom čakali na príchod záchranky. Lekárka, ktorá na miesto prišla, už len skonštatovala chlapcovu smrť. „Mal vážne poranenia hlavy, ktoré boli nezlučiteľné so životom,“ uviedla. Nešťastie, ktoré stálo mladého človeka život, vyšetruje polícia ako prečin usmrtenia z nedbanlivosti.
Prečo múr nevydržal
Víchrica, ktorá sa Slovenskom v ten deň prehnala, však iné škody v obci nenarobila. „Nemal som hlásené žiadne škody okrem tejto jednej,“ potvrdil starosta obce Pavol Guláš. Múr na stavenisku bol postavený z tvárnic Ytong a bol samostatne stojaci. Podľa starostu bol absolútne v poriadku. Niečo iné si však myslí statik. „Ytong nie je vhodný materiál na oporný a voľne stojaci múr,“ vysvetľuje statik Milan Vaňuš. Podľa neho totiž tvárnice nemusia zvládnuť nápor vetra. „Musí byť použitý materiál, ktorý zvládne aj nejaký ťah, napríklad betónové tvárnice zaliate betónom, do ktorých sa dáva aj výstuž. Ytong nápor neznesie,“ dodáva Vaňuš.
Otázky visia aj nad zabezpečením stavby. Podľa starostu bolo dostatočné. „Je ďalej od cesty, z viacerých strán je už plot z tvárnic, potom sú tu stĺpy a drôty, kde má ísť pletivo,“ tvrdí starosta Guláš. Faktom však ostáva, že na stavenisko bol priamy a ničím nechránený prístup. Vojsť tam mohol ktokoľvek a kedykoľvek. Stavba nebola ani označená tabuľou so zákazom vstupu.