Európska komisia považuje ich rastúcu populáciu za obrovskú hrozbu a turisti na juhu Talianska sa boja kúpať sa v mori. Podľa profesora zoologie, Stephana Piraina je medúz toľko, že Taliani sa budú musieť s nimi naučiť žiť. Napríklad podľa New York Times zaradením do stravy. "Ich počet sa nedá znížiť," hovorí profesor Piraino. Dodal, že môže byť udržiavaný len na určitej úrovni. V dôsledku globálneho otepľovania je talianske more teplejšie na dlhšie obdobie, čo zodpovedá odpudzujúcim morským tvorom a znečisteniu vôd, píše NYT. "Predstavte si, že biomasa najväčšieho ropného tankera na svete," vysvetľuje Piraino.
Taliansky zoolog začal iniciatívu Go Jelly s peniazmi z Európskej komisie, ktorej cieľom je nájsť obrovské množstvo medúz. Podľa neho môžu byť zvieratá použité na liečbu nádorov alebo ako zdroj kolagénu. A potom je tiež možné ich jesť.
Spôsoby ich chutného spracovania hľadá manželka Piraina a zamestnanec talianskeho inštitútu pre potravinársku výrobu Antonella Leone. Podľa nej by Taliani mohli ochutnať medúzy, ako sa už stalo v Číne a Japonsku. Piraino poukazuje na to, že Taliani sa v minulosti prispôsobili podmienkam, v ktorých začali spracovávať iné invázne druhy - paradajky.
Piraino a Leone majú ešte veľa práce, poznamenáva NYT. Ale už pracujú na spôsobe, ako urobiť gurmánske medúzy atraktívne v spolupráci s reštauráciou Lo Scacciapensieri v Lecce. Kuchári si vyskúšajú medúzy, grilovanie alebo servírovanie s ančovičkami a čerstvými figami. Podľa Piraina má želé vysoký podiel bielkovín a omega-3 mastných kyselín. "Je to skvelé," hovorí zoológ.