Ešte v júni Slovenskom otriasol príbeh chlapčeka, ktorému lekári zistili cukrovku. Hospitalizovali ho na jednotke intenzívnej starostlivosti v nitrianskej nemocnici, kde mu podľa rodiny zdravotný personál mal vypnúť alarm životne dôležitých funkcií. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou prípad došetril a zistil niekoľko závažných pochybení.
Dnes je podľa ÚDZS jasné, v čom nemocnica pochybila. „Celá rodina je úplne v šoku. Plačeme nad tým, že nám nemocnica zabila syna, vnúčika a teraz aj bračeka. Sebinko bol úplne zdravé dieťa. Keby mu poskytli adekvátnu starostlivosť, dnes tu mohol s nami byť a tešiť sa zo svojej sestričky, mamičky, ocina,“ zúfalo plače Sebinkova babka.
Modrooký anjelik zomrel v januári po tom, ako mu mal podľa rodiny zdravotný personál nitrianskej nemocnice odpojiť signalizáciu nebezpečných hodnôt na prístroji, ktoré monitorovali jeho život. V osudnú noc volala jeho mama o pomoc niekoľkokrát. „Stále som sa pýtala, čo mu je, keď zle dýchal. Sestričky sa mi len smiali a ja som bola zúfalá. Nik z personálu malému nepomohol, nik nevedel, že umiera,“ plače Sebinkova zronená mama Dominika (23), ktorá v čase synčekovho úmrtia bola v 7. mesiaci tehotenstva s dcérkou Elizabet.
Nemocnica zváži ďalší postup
„Úrad skonštatoval, že zdravotná starostlivosť nebola maloletému pacientovi poskytnutá správne,“ uviedla hovorkyňa úradu Andrea Pivarčiová a dodala: „Úrad zistil aj to, že neboli včas vykonané všetky zdravotné výkony na zabezpečenie účinnej liečby s cieľom zlepšiť zdravotný stav maloletého pacienta.“
Nový Čas preto oslovil nitriansku nemocnicu s otázkou, aké dôsledky za pochybenie kompetentní vyvodia. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou svojím šetrením neustanovuje zodpovednosť konkrétneho zamestnanca. Ďalší postup bude zvažovaný v rámci ďalších rozhodnutí vedenia FN Nitra,“ vyjadrila sa hovorkyňa nemocnice Tatiana Timková. Doteraz neboli potrestané ani dve zdravotné sestry, ktoré mali v tom čase službu na jiske.
Rodinu správa ÚDZS zasiahla, pretože sa jej otvorili všetky nezacelené rany. „Chceme, aby všade vedeli, že nášho Sebinka zabili, že s ním zaobchádzali neľudsky, a to nielen keď ešte žil, ale aj keď zomrel,“ hnevá sa Sebinkov otec, ktorý je spolu s rodinou odhodlaný za mŕtveho synčeka bojovať ďalej. Prípad sa tak dostane pred súd.
V čom podľa úradu nemocnica pochybila
- pri príjme pacienta ani počas hospitalizácie nebol vyhodnotený stav vedomia pacienta
- pri poklese glykémie nebola do liečby pridaná glukóza, dávka podávaného kália bola nedostatočná
- u pacienta neboli klinicky sledované somatické parametre hydratácie, cirkulácie a ukazovatele možného počínajúceho edému mozgu lekárom a ani sestrou
- parametre súvisiace s hydratáciou sliznice, poruchy vedomia, stav zreníc neboli sledované a zdokumentované sestrou
- zdravotná dokumentácia nebola vedená v dostatočnom rozsahu, chýbajú údaje o nastavení hraničných limitov monitorovania a o hlasovej signalizácii
- v zdravotnej dokumentácii nie je záznam, že personál včas zachytil hodnoty vitálnych funkcií