Posledný letný mesiac priniesol rekord aj v počte dlhodobo nezamestnaných, keď po prvýkrát v histórii klesol pod 100 000 uchádzačov. Ako bude tento vývoj pokračovať? Výrazný pokles v miere nezamestnanosti, ktorý začal už minulý rok, pokračoval aj v auguste. Medziročne klesla o takmer 3 %. Počet uchádzačov o zamestnanie, ktorí sú v evidencii viac ako 12 mesiacov sa zasa znížil na 97 976 ľudí.
Podľa odborníkov tu však, napriek dostatku voľných pracovných miest, priestor na ďalší pokles nezamestnanosti už nie je. „Počet voľných pracovných miest oficiálne stúpol na vyše 69-tisíc, avšak v skutočnosti je toto číslo výrazne vyššie. Firmy napriek tomu pociťujú zásadný problém s dostupnosťou pracovnej sily. Dôvodom je zlá štruktúra nezamestnaných, z ktorých veľká časť je zamestnateľná iba ťažko. Chýba im kvalifikácia, pracovné návyky či vôbec reálna chuť zamestnať sa,“ upozorňuje podpredseda predstavenstva personálnej spoločnosti McRoy Luboš Sirota.
Ekonomický rast sa zrýchľuje
Ľubomír Koršňák, analytik UniCredit Bank
Nezamestnanosť klesá najmä pod vplyvom cyklického oživenia ekonomiky. Ekonomický rast na Slovensku aj v Európe sa zrýchľuje a je náročný na pracovnú silu. V minulej dekáde sa ťažilo najmä z modernizácie, ktorá viedla k zvýšeniu produktivity práce, a tak jednotlivé firmy dokázali s rovnakým počtom zamestnancov vyprodukovať oveľa viac. Modernizačný potenciál sa však z väčšej časti vyčerpal a aby firmy dokázali ďalej rásť, potrebujú viac pracovnej sily.
Chýba podpora štátu
Luboš Sirota, McRoy Group
Zvýšiť sa musí najmä mobilita pracovnej sily. Aj keď by ľudia v regiónoch rekvalifikáciou získali požadované zručnosti, bude problém ich dostať tam, kde práca je. Štát musí vedieť pre ľudí vytvoriť vhodné podmienky. Či už to bude finančná motivácia, alebo výstavba nájomných bytov, v ktorých by sa mohli za rozumné peniaze ubytovať celé rodiny cestujúce za prácou. Nie každý človek je totiž ochotný odísť od rodiny niekam do ubytovne.