Jeho aktivita stále silnie a úrady už zvýšili stupeň varovania pre okolie hory Agung na štvrtý, to znamená najvyšší stupeň. Sopka Agung sa rozbúrila po viac než pol storočí, séria jej erupcií medzi rokmi 1963 a 1964 si vyžiadala viac než tisíc obetí a stovky zranených.
Indonézia má takmer 130 aktívnych sopiek, čo je viac než ktorákoľvek iná krajina na svete. Agung je s výškou 3142 metrov nad morom najvyššou horou na Bali. Leží na severozápade ostrova, vzdialená cez dve hodiny jazdy autom od známych turistických letovísk. Napriek tomu je častým cieľom návštev skupín zahraničných turistov.
Okolie vulkánu bolo teraz až do vzdialenosti 12 kilometrov vyhlásené za uzavretú zónu so zakázaným prístupom. Vulkanológ Gede Suantika pracujúci pre indonézsku vládu označil situáciu za "znepokojivú". "Panujú obavy, že dôjde k náhlej erupcii," citovala experta agentúra DPA.
V blízkosti sopky Agung žije celkovo asi 80 000 ľudí, mnohí v biednych podmienkach. Viac než 14 000 z nich muselo opustiť svoje príbytky a vládou poskytnutými nákladnými autami bolo prevezených do núdzových útočísk v školách, športových halách ale aj na otvorenom priestranstve. Tam sú im rozdeľované potraviny a pitná voda, podľa úradov pre riešenie katastrof sa na akcii podieľa cez 10 000 pomocných pracovníkov.
"Cítím strach a som smutný, že som musel opustiť svoju dedinu. Všetci boli evakuovaní," povedal agentúre AP jeden z dedinčanov Made Suda. Domov musel opustiť v noci s 25 členmi svojej rodiny a toľkými potravinami, oblečením, kuchynským náradím a perinami, čo len dokázali uniesť. Teraz sú provizórne ubytovaní v športovom stredisku v Klungkungu. "Dúfam, že erupcia nebude príliš veľká a snáď nezničí mnoho domov," povedal ďalší evakuovaný.
Lety na medzinárodnom letisku na Bali zatiaľ nie sú obmedzované a podľa turistických kancelárií nie je zvyšok ostrova zvýšenou aktivitou sopky Agung nijak postihnutý.