Vzácnosťou je Rubensova olejomaľba Mojžiš a Eleazár, ktorej vyvolávacia cena je 240-tisíc €. Ešte vyššie znalec ocenil obraz Tivadara Kosztku Csontváryho s názvom Usadlosť Persány, ponúka sa za 280-tisíc €. Vyvolávacia cena za Picassa osloví aj menej majetných.
„Csontváryho dielo vzniklo asi na objednávku pre istú šľachtickú rodinu,“ hovorí konateľ Darte a znalec umenia Jaroslav Krajňák. Unikátom je Rubensov obraz Mojžiš a Eleazár, ktorý Darte už raz vydražila. „Obraz sa už u nás pred časom predal za 160-tisíc €. Zhodnotil sa na vyššiu cenu a majiteľ nám ho do aukcie vrátil. Teraz je v ponuke za 240-tisíc €,“ prezradil Krajňák. Podobný osud má aj kresba od nacistického diktátora Adolfa Hitlera. „Tajné stretnutie sa u nás predalo za 10-tisíc €. Jeho súčasná vyvolávacia cena je 18-tisíc eur,“ vysvetlil znalec. Umelecké diela sa objavia v nedeľnej dražbe Darte.
Peter Paul Rubens: Mojžiš a Eleazár
Technika: olej na plátne
Rozmery: 127 x 163 cm
Vyvolávacia cena: 240 000 €
Adolf Hitler: Tajné stretnutie
Technika: kombinovaná technika, farebná ceruza
Rozmery: 35 x 22 cm
Vyvolávacia cena: 18 000 €
Pablo Picasso: Korida III.
Technika: litografia
Rozmery: 26,5 x 37 cm
Vyvolávacia cena: 1 100 €