Zosilnievajúce otrasy indikujú, že magma vo vnútri tejto sopečnej hory sa blíži k povrchu zeme, uviedol hovorca národného strediska pre mimoriadne situácie. Takmer 60 000 ľudí žijúcich v okolí sopky už v dôsledku vniknutej situácie muselo opustiť svoje domovy. Indonézska vláda v piatok vyhlásila pre danú oblasť najvyšší stupeň ohrozenia.
Ako dočasné útočisko im slúžia vládne budovy, športové haly a stany, ako aj obydlia ich príbuzných. Napriek bezprostrednej hrozbe však tisícky z nich stále odmietajú opustiť svoje domovy zo strachu pred rabovaním. Sopka Agung s výškou vyše 3000 metrov naposledy vybuchovala v rokoch 1963-64, pričom pripravila o život približne 1200 ľudí.
Agung je najvyšším vrchom na Bali. V posledných dňoch tam seizmológovia zaznamenali obrovský nárast seizmickej aktivity, ako otrasy, dym z krátera a ďalšie náznaky toho, že dochádza k stúpaniu magmy k zemskému povrchu. Predstavitelia Bali v sobotu ubezpečili, že ostrov je pre turistov bezpečný. Miestne medzinárodné letisko v Denpasare funguje podľa posledných správ v bežnom režime.