Odborníci hľadajú spôsoby, ako tento trend zvrátiť: Adam Gandžala (22) prišiel s nápadom adoptovať si úľ a Tomáš Bátovský (23) zakladá úle pre zákazníkov.
Slovenskí včelári bojujú s nepriaznivými podmienkami na chov včiel, ktorých úbytok rastie čoraz rýchlejším tempom. „Príčinou je zmes rôznych faktorov - chemizácia prostredia, používanie pesticídov v poľnohospodárstve, kosenie lúk a trávnikov ešte pred zakvitnutím a, samozrejme, klimatická zmena,“ vraví Petra Ježeková z organizácie Živica. Na podporu včelárstva vznikol na Slovensku zaujímavý nápad, ktorým je adopcia včiel. „Ako študent včelárstva som sa už nemohol prizerať na šomračky kolegov, a tak som vytvoril tento projekt v snahe pomôcť im,“ hovorí Adam Gandžala.
V súčasnosti poskytol na adopciu už 217 úľov po celom Slovensku, adopcia jedného je 100 €. Tomáš Bátovský poskytol na adopciu 40 včelstiev (adopcia jedného je 100 €) a zakladá nové pre záujemcov. Z novovzniknutého úľa dostane adoptant 10 kg medu za 1 rok.
Nižšia produkcia medu
Tatiana Čermáková, zástupkyňa vedúceho Ústavu včelárstva, Liptovský Hrádok
Nie je pravda, že klesá kvalita medu produkovaného na Slovensku. V roku 2017 je však pokles jeho produkcie, čo bolo spôsobené najmä nepriaznivým počasím. Vplyvom počasia je aj nižšia tohtoročná produkcia medu z lesných porastov. V produkcii medu sú výrazné regionálne rozdiely.