Práve obhajoba rozvedených sa stala tŕňom v oku desiatok duchovných, ktorí najvyššiu cirkevnú autoritu neváhali obviniť zo šírenia kacírstva. V liste, pod ktorý sa podpísal aj slovenský kňaz Jozef Hutta, mu adresovali ultimátum podľa ktorého má odvolať svoje doterajšie názory. Čím Svätý Otec tak nahneval svoje ovečky?
Desiatky teológov, kňazov či laikov bijú na poplach. Terčom ich útoku je samotný Svätý Otec, ktorému za jeho benevolentnosť v cirkvou ostro sledovaných témach adresovali poriadne kritický list. „Najsvätejší otec, s hlbokým zármutkom, ale veľkou vierou k Ježišovi Kristovi, cirkvi a pápežstvu musíme Jeho svätosť opraviť za šírenie vašich názorov,“ píšu v liste, kde ho obviňujú zo siedmich kacírskych názorov. Predmetom výčitiek je dokument Amoris Laetitia (Radosť lásky), ktorého autorom je práve samotný pápež. Pápežov autorský text vraj podľa konzervatívcov šíri heretické a kacírske postoje, ktoré žiadajú odvolať.
František ich vytočil tým, že uznal právo rozvedených po znovuzosobášení užívať si sexuálny život či to, že majú právo na rovnaké cirkevné úkony ako ostatní veriaci. „František chcel poukázať na ľudí, ktorí sa dostali do situácie, ktorá je z hľadiska striktnej interpretácie katolíckej morálky problémová. On im chce napriek tomu pomáhať. Je to kultúra, ktorá je konzervatívnym autoritám a ich stúpencom cudzia. Oni sa nechcú so „zlým“ svetom a takýmito ľuďmi rozprávať,“ vysvetlil cirkevný analytik Miroslav Kocúr.
Nechýba tam Slovák
Medzi signatármi je aj viacero zvučných mien z cirkevného sveta. Jedným z nich je napríklad aj exšéf vatikánskej banky Ettore Gotti Tedeschi. Nespokojnosť s pápežovým voľnomyšlienkarstvom však vyjadril dokonca aj slovenský kňaz Jozef Hutta. Ten v súčasnosti pôsobí vo Francúzsku a je známy svojimi konzervatívnymi názormi. „Tento názor by slovenskej katolíckej cirkvi uškodiť nemal, nie je totiž ojedinelý. Myslím si, že by našiel na Slovensku veľa podporovateľov aj medzi biskupmi,“ podčiarkol Kocúr.
Zároveň dodal, že v katolíckej cirkvi nie sme zvyknutí na to, že také množstvo ľudí kritizuje pápeža a ešte verejne. „Paradoxne sa mi zdá, že práve táto skupina ľudí v minulosti, keď sama mala väčšiu moc a vplyv, takúto verejnú komunikáciu problémov odmietala a považovala ju za nevhodnú a cirkvi škodlivú,“ dodal Kocúr.
Čím ich František vytočil
- terčom kritiky sa stal pápežov dokument Amoris Laetitia - Radosť lásky
- prekáža im tvrdenie, že tí, ktorí sa po rozvode opäť zosobášia, nežijú v hriechu
- prekáža im, že podľa pápeža v určitých prípadoch môže veriaci porušiť Božie zákony
- podľa pápeža rozvedení a znovuzosobášení majú rovnaké právo na cirkevné ukony ako ostatní veriaci
- kritizujú pápeža, že schvaľuje sex medzi rozvedenými partnermi, ktorí sa neskôr znovu vezmú na civilnom sobáši
- pápežove kontroverzné postoje vraj vychádzajú z modernizmu
Slovenskí biskupi: Správanie je neprimerané
Martin Kramara, hovorca KBS
Ak teológovia na jednej či druhej strane názorového spektra hľadajú objasnenie, môžu oň adekvátnym spôsobom, s úctou a trpezlivosťou žiadať. Zvolený postup medializovaného nátlaku a obviňovania však nemožno schvaľovať. Takéto správanie voči Svätému Otcovi je neprimerané.