Z údajov Štatistického úradu vyplýva, že minulý mesiac ceny na Slovensku medziročne vzrástli o 1,5 percenta. To je najviac od augusta 2013! Čo je za takýmto vývojom a čo ešte čaká slovenských spotrebiteľov? Kam až môže viesť zdražovanie potravín?
Za niektoré potraviny zaplatíme aj o 30 percent viac ako vlani. Ak odhliadneme od exotického ovocia kivi, rebríčku vládnu čerstvé maslo, jablká a bravčové karé s kosťou. „Ceny potravín sa medziročne zvýšili najrýchlejšie za posledné štyri roky,” tvrdí analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Do júna sa inflácia pohybovala okolo jedného percenta. Potom vzrástla na 1,4 percenta a v auguste na 1,5. „Motorom” rastu sú práve ceny potravín.
Spotreba mlieka rastie
V kategórii oleje a tuky, kam patrí aj maslo, sa ceny medzimesačne zvýšili takmer o päť percent. Relatívne dynamicky rástli aj ceny mlieka, syrov, vajec či mäsa. „Situácia vznikla ako dôsledok mliečnej krízy v rokoch 2015 - 2016, keď boli v Európe extrémne vysoké prebytky mlieka. Následnými opatreniami, ako napríklad finančná injekcia farmárom za to, že znížia alebo ukončia jeho produkciu, sme sa z obrovského prebytku prehupli do nedostatkov,“ povedal nedávno prezident Slovenského mliekarenského zväzu Stanislav Voskár.
Nedostatok niektorých produktov je aj výsledkom vývoja spotrebiteľského správania. Stúpa dopyt po kvalitnejších mliečnych výrobkoch s vyšším obsahom tuku. Trh práce je silnejší ako kedykoľvek predtým, ľudia si môžu dovoliť viac. „Spotreba domácností by mala dosiahnuť najvyššiu dynamiku od roku 2008,” píše Inštitút finančnej politiky v najnovšej prognóze. Čo nás čaká v nasledujúcich mesiacoch? Analytici sa zhodujú, že ceny mlieka a mäsa budú ešte rásť. „Úroda obilnín tento rok asi nebude najvyššia, čo sa môže podpísať aj pod zdraženie kŕmnych zmesí,” dodáva analytička Poštovej banky Jana Glasová.
Na dvojakú kvalitu potravín dajú milión eur
Európska komisia stále rieši problém rozdiel medzi potravinami, ktoré sa predávajú na západe a na Slovensku. Eurokomisárka Viera Jourová uviedla, že na testovanie kvality výrobkov uvoľní milión eur. „Chcem, aby tie výsledky boli čo najviac vidieť a aby to nestroskotalo na tom, že nie sú peniaze,“ povedala. Na Slovensku sa už o dva týždne uskutoční samit, ktorý má „šmejdy“ medzi potravinami podrobne preberať.
V tomto roku dopestujeme menej
Jana Holéciová, Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora
V tomto roku dopestujeme naozaj menej nielen letných plodín, ale aj jesenných, teda kukurice, cukrovej repy, slnečnice a zemiakov. Avíza o výpadku z produkcie jesenných plodín sme mali k dispozícii už od nástupu intenzívneho sucha a vysokých horúčav. Práve táto nešťastná kombinácia sa podpísala pod nižšie úrody zemiakov, cukrovej repy, slnečnice a kukurice. Rovnako však z úrody zobrali aj jarné mrazy v apríli a máji.
Ovocie a zelenina
Mäso
Mlieko a mliečne výrobky