Meteorológovia a klimatológovia z dánske inštitútu PIK tvrdia, že s postupným topením ľadovcov v Arktíde prídu pre Európu krušné časy. Zimy totiž budú čoraz viac extrémne. Na územie Európy a Ruska sa totiž častejšie bude dostávať arktický vzduch, ktorý prinesie extrémne nízke teploty.
„V zimnom období je mrazivý arktický vzduch bežne uzamknutý silným cirkumpolárnym vetrom niekoľko desiatok kilometrov vysoko v atmosfére, takže studený vzduch je blízko pólu,“ vysvetľuje hlavná autorka štúdie Marlene Krestchmer z PIK. „Zistili sme, že existuje väčší posun smerom k pretrvávajúcim slabým stavom polárneho víru. To umožňuje, aby sa z Arktídy dostal mrazivý vzduch, ktorý ohrozuje Rusko a Európu extrémnymi teplotami. V skutočnosti to môže vysvetliť väčšinu zistených ochladení počas zím od roku 1990,“ uvádza.
Napriek globálnemu otepľovaniu boli nedávne zimy na severovýchode USA, v Európe a najmä v Ázii nezvyčajne chladné. V ostrom kontraste sa zasa Akrtída otepľovala. Paradoxne, oba javy súvisia práve s globálnym otepľovaním a s topením ľadovcov. Odkrytý oceán uvoľňuje do atmosféry viac tepla a to môže ovplyvniť atmosféru až do výšky 30 kilometrov v stratosfére, čo narúša polárny vír.