Vizionársky prejav francúzskeho prezidenta očakávali tak vysokí funkcionári jednotlivých štátov, ako aj hlavy Európskej komisie. Práve od postoja Francúzska sa totiž začne hýbať debata o výrazných zmenách v únii, ktoré zasiahnu všetkých obyvateľov starého kontinentu. Macron potvrdil, že Európa sa definitívne rozdelí na dve časti - tých, ktorí budú viac spolupracovať napríklad v oblasti ekonomiky či armády, a tých, ktorí tieto zmeny až tak nechcú. „Pomalí nemajú právo zdržovať tých rýchlych. Dopustili sme, aby sa uchytila myšlienka, že za všetko môže Brusel. Musíme si uvedomiť, že my sme Brusel. Európa bude žiť len myšlienkou, ktorú si o nej vytvoríme,“ povedal Macron s tým, že odsudzuje tých politikov, ktorí dopustili, aby ľudia začali vnímať EÚ ako bezmocnú byrokraciu.
Francúzsky prezident je presvedčený, že reformy potrebujeme v takmer každej oblasti. Presadzovať chce vznik európskeho azylového úradu, pohraničnú stráž, spoločnú obranu aj spoločný rozpočet eurozóny, či dokonca európsku minimálnu mzdu. Špecialista na európsku politiku Radovan Geist z Euractiv vysvetľuje, že veľa vecí z jeho plánov je zrealizovateľných aj bez zmeny zmlúv, čiže rýchlo a bez dlhého vyjednávania. „Zároveň ich nemusia zahrnúť všetky členské štáty, čiže už tu sa nám vytvára priestor na určité jadro EÚ. Sú to otázky najmä spoločnej daňovej politiky či poľnohospodárstva, ale aj spoločného obranného rozpočtu, ktorý bude slúžiť na vývoj technológií,“ vysvetľuje Geist.
Spokojní Nemci
Zároveň dodáva, že právne je možná aj zmena pri volení europoslancov, kedy si budeme vyberať spomedzi medzinárodnej aj národnej kandidátky. „Ťažšie to je pri veciach ako vytvorenie spoločného rozpočtu pre eurozónu a jedného ministra financií. Nie je jasné, ako sa k tomu postaví Nemecko a koalícia, ktorá okolo Angely Merkelovej ešte len vzniká,“ skonštatoval Geist.
Práve z Nemecka však zaznievajú na Macronove plány s Európou pochvalné ohlasy. Šéf zahraničia Sigmar Gabriel, ktorý má byť členom Merkelovej koalície, hovorí, že vízie prezidenta sú dobré. Skeptický je len voči spoločnému rozpočtu pre eurozónu. „Práve teraz musíme využiť možnosti francúzsko-nemeckého tandemu, ktorý prinesie Európe viac demokracie, zapojí do činnosti občanov a pripraví Európu na budúcnosť. S nami môžete počítať,“ zakončil.
1. viacrýchlostná Európa
- pomalí členovia EÚ nemajú právo zdržovať tých rýchlejších
2. spoločná skupina
- v najbližších týždňoch sa vytvorí skupina o „znovu založení Európy“, ktorá bude diskutovať o plánovaných zámeroch
3. získanie Británie späť
- práve odchádzajúci Briti sa po zjednodušení pravidiel a zúžení EÚ majú vrátiť späť
4. zmena migračnej politiky - Európsky azylový úrad
- preventívne sa zamerať na územie Stredozemného mora a Afriku, odkiaľ v budúcnosti možno očakávať novú migračnú vlnu
5. nové spoločné európske inštitúcie
- prokuratúra pre boj proti kriminalite a terorizmu aj spoločná civilná obrana v mimoriadnych situáciách
6. jednotná civilná obrana
- najmä v súvislosti s klimatickými zmenami, EÚ bude mať spoločný obranný rozpočet a jednotnú doktrínu, do roku 2020 vznikne európska intervenčná jednotka
7. vznik 20 prestížnych európskych univerzít
- otvorenie plánuje do roku 2024 a každý študent v EÚ by mal vedieť aspoň dva európske jazyky
8. európska komisia sa zúži na 15 členov
- doteraz má zástupcu v komisii každá krajina z 28 členov EÚ
9. Europoslancov si vyberieme aj zo zahraničných kandidátov
- polovicu Európskeho parlamentu by tvorili poslanci, ktorých by sme volili medzinárodne
10. rovnaká daň z príjmu pre firmy
- podmienka na prístup k eurofondom
11. európska minimálna mzda
- zmenšiť by sa mala aj rozdielna úroveň sociálnych dávok
12. spoločný rozpočet pre eurozónu
- krajiny platiace eurom budú mať jeden rozpočet a jedného ministra financií
Jadro nebude uzavretá skupina
Radovan Geist, analytik Euractiv
- Eurozóna dnes predstavuje skupinu krajín, ktoré sú hlboko integrované. Aj medzi nimi sú však skeptici, ktorí nechcú príliš spolupracovať v obrannej politike - Rakúšania, Íri... A zároveň sú tam krajiny, ktoré nie sú súčasťou Schengenu. Ak vznikne skupina jadra, tak to nebude na základe členstva v jednom z integračných projektov, ale jadro bude súhrou viacerých procesov. Bude sa prehlbovať integrácia v rôznych oblastiach a rôzni členovia budú na nej viac alebo menej spolupracovať. Jadro bude prienikom medzi týmito krajinami a nikdy to nebude úplne uzavretá skupina, pretože nebude mať inštitucionálnu štruktúru.
Robert Fico: Vítam tesnejšiu spoluprácu
- Predseda vlády Robert Fico víta koncept tesnejšej spolupráce krajín EÚ, ktorý predstavil vo svojom vystúpení francúzsky prezident Macron. Predseda vlády je pripravený rokovať s partnermi o tesnejšej spolupráci v oblasti bezpečnosti, fiškálnej politiky a sociálnych vecí. Je totiž v našom záujme približovať životnú úroveň našich občanov so životnou úrovňou, ktorá je vo vyspelých krajinách EÚ.
Richard Sulík: Smerujeme k Spojeným štátom európskym
- Všetky návrhy francúzskeho prezidenta Macrona smerujú k Spojeným štátom európskym a tým aj k strate suverenity národných štátov. Avšak, už teraz integrácia Európskej únie v mnohých oblastiach zlyháva, ako napríklad menová politika. Strana Sloboda a Solidarita je za EÚ postavenú na štyroch základných slobodách a funguje ako spoločný trh. Napokon, v tomto duchu sme predstavili návrh komplexnej reformy Európskej únie.