Miloša Chobota († 45) trápila hernia medzistavcovej platničky v oblasti krížov, čiže vyklenutie platničky. Podľa informácií rodiny operoval primár neurochirurgického oddelenia v Žiline. Po operácii platničky, ktorú absolvoval 22. augusta, sa muž už nepostavil. „V nohách mal silné tŕpnutie, mravčenie, silnú bolesť v členkoch, nemohol sa postaviť,“ hovorí s plačom priateľka Jana (42). Milovaného muža stratila po dvadsiatich rokoch spoločného života.
Jana je presvedčená, že operácia sa nevydarila, a preto musel do mesiaca absolvovať Miloš ešte ďalšie tri zákroky. Nielenže sa po nich nedokázal postaviť na nohy, ale chradol, až kým neskolaboval priamo pred očami priateľky. „Rehabilitačná pracovníčka sa snažila postaviť ležiaceho pacienta na nohy. Miloš sa udržal, nebol ochrnutý, ale prešiel pár krokov s vodiacim chodítkom. Vyčerpaný si ľahol do postele a následne skolaboval. Po kolapse ho už neprebrali,“ hovorí žena s plačom. Do hodiny v pondelok dopoludnia zomrel.
Zvláštna predtucha
Jeden z riaditeľov nemocnice následne rodinu informoval, že smrť nastala v dôsledku embólie pľúc. „Podali sme ešte v ten deň trestné oznámenie na žilinskú nemocnicu na neznámeho páchateľa. Zároveň sme podali sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ povedala príbuzná Ľubka. Miloš sa viacerým priateľom a známym zveril, že má pocit, že by na operáciu ani nemal ísť, mal zlú predtuchu. Žiaľ, kruto sa naplnila – zomrel do troch týždňov po prvej operácii. „Po ľudskej stránke vyjadrujeme úprimnú sústrasť nad stratou života, nie sme si však vedomí zanedbania zdravotnej starostlivosti,“ vyjadrila sa hovorkyňa Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline Viera Jurčiová. Policajný hovorca Radko Moravčík potvrdil, že polícia prijala trestné oznámenie vo veci podozrenia z prečinu usmrtenia.
Prekonal štyri operácie
1. Vyčistili mu jednu stranu platničky.
2. Vyčistili mu druhú stranu platničky.
3. Zistili, že má výrastok, tak mu ho operatívne odstránili a vyčistili.
4. Vytekal mu z rany mok prepojený s mozgovou miechou, tak ho vyčistili a dali mu dva vývody.
Embólii sa často zabrániť nedá
Etela Janeková, internistka
- Pred každou operáciou sa robia interné predoperačné vyšetrenia, v ktorých je zahrnuté aj anesteziologické. Zvážia sa možné rizika, ak sú veľké, operácia sa odloží. Preto je málo pravdepodobné, že by sa stav pacienta zhoršil pre anestézu. Čo sa týka pľúcnej embólie, tá môže byť nežiaducou komplikáciou po akejkoľvek operácii. Samozrejme, pri väčšom počte zákrokov sa riziko jej vzniku zvyšuje. Nejde však o zle poskytnutú zdravotnú starostlivosť, embólii sa totiž nedá veľmi zabrániť žiadnou prevenciou. Za jej vznikom stojí viacero faktorov, ako sprievodné ochorenia u pacienta, to, že je imobilný a zrazu sa začne hýbať, a riziká sú väčšie aj ak má poruchu zrážanlivosti krvi či kŕčové žily. Aj napriek poskytnutej liečbe niekedy pacient, bohužiaľ, embolizuje.