Návštevníci si v nej môžu pozrieť napríklad aj originálne knihy Jána Husa či zakladateľa reformácie Martina Luthera zo 16. storočia. Lyceálna knižnica v Kežmarku je najväčšou školskou historickou knižnicou v strednej Európe. „Uchovávame až 150-tisíc zväzkov kníh,“ prezradila Katarína Slavíčková (50), poverená riadením knižnice. Medzi ich najcennejšie poklady patrí Postilla Majstra Jána Husa v staročeštine.
„Druhá takáto kniha sa nachádza v Národnej knižnici Českej republiky v Prahe. Je to dielo známeho českého kníhtlačiara Melantricha. Ide o veľmi vzácnu knihu-zbierku kázní na každú nedeľu v roku napísaných Majstrom Husom,“ prezrádza s tým, že vytlačená bola až 150 rokov po jeho upálení, v roku 1564. „Keďže bol označovaný za kacíra, po jeho smrti sa nesmeli vydávať Husove diela. Toto je jedno z prvých vydaní tejto knihy,“ pripomenula Slavíčková.
Dary bohatých
Všetky knihy sa do unikátnej knižnice dostali zo súkromných zbierok, pozostalosťami alebo darmi profesorov, študentov či bohatých ľudí. V knižnici majú aj ukážky zo začiatku tvorby zakladateľa reformácie Martina Luthera. „Máme napríklad jeho originálny katechizmus. Ale aj také jeho diela, aké nemajú ani nemecké knižnice,“ dodala spokojne Slavíčková. Okrem diel starých približne pol tisícročia však majú napríklad aj originálne listiny švédskeho a dánskeho kráľa, ktorí nimi povolili zbierku na výstavbu kostola v Kežmarku na území svojich krajín. Výstavu jedinečných kúskov si v knižnici možno pozrieť počas pracovných dní.