Smutnú správu priniesli tamojšie médiá s odvolaním sa na Aleša Březinu z Nadačného fondu Viktora Kalabisa, ale aj celý rad zahraničných elektronických médií vrátane britskej BBC. Rodáčka z Plzne, ktorá sa sťaby dievča ocitla nielen v terezínskom gete, ale aj vo viacerých koncentračných táboroch vrátane Auschwitz-Birkenau, sa štúdiu hry na klavír a čembalo, s ktorým prišla do kontaktu už v Terezíne, venovala naplno po druhej svetovej vojne.
V roku 1956 zvíťazila v Mníchove v medzinárodnej čembalovej súťaži, čo bolo významným impulzom pre jej ďalšiu bohatú umeleckú dráhu. Neskôr nekorunovaná "kráľovná čembala", ktorá stála v prvej polovici 60. rokov pri zrode Pražských komorných sólistov a ktorá sa ako sólistka Českej filharmónie predstavila svojho času i na Bratislavských hudobných slávnostiach, zanechala komplet 20 CD nosičov s nahrávkami kompletného diela Johanna Sebastiana Bacha.
Bola vnímaná ako rešpektovaná interpretka jeho opusov. To je však iba zlomok jej diskografie obsahujúcej viac ako 100 nosičov. V slovenskej metropole pôsobila Zuzana Růžičková istý čas aj ako hudobná pedagogička. Umelkyňu spájalo podľa vlastných slov blízke priateľstvo s takými svetoznámymi kolegami, akými boli Svjatoslav Richter, Arthur Rubinstein, Emil Gilels či Rudolf Firkušný, poznala sa však aj s mnohými ďalšími vrátane Karla Ančerla, Leonarda Bernsteina a Rafaela Kubelika.
Zosnulú, ktorá bola okrem iného štvornásobnou laureátkou Grand Prix du Disque Académie Charles Cros, či nositeľkou ocenenia Classic Prague Awards, ocenili aj vysokými štátnymi vyznamenaniami ČR a Francúzska.