Kto bol najlepší gazda? Predsedovia ôsmich samosprávnych krajov pomaly dosluhujú a po novembrových voľbách možno zasadnú na ich stoličky nové tváre. Za posledné roky hospodárili všetci župani s viac ako 1,5 miliardy eur ročne. Nie vždy však kraj, o svojich krokoch informoval obyvateľov tak ako mal. Posvietila si na to organizácia Transparency international Slovensko.
Organizácia zostavila rebríček najtransparentnejších samosprávnych krajov. Poukázali na tajnosti pri predajoch župného majetku, sebapropagáciu za peniaze voličov či prijímanie zamestnancov bez výberového konania. Najväčšie zhoršenie je pritom vidieť v Banskobystrickom kraji. Naopak, o takmer 34 % si polepšila Trenčianska župa. Aktuálni predstavitelia ôsmich samosprávnych krajov podľa Transparency International dokázali zvýšiť priemerné skóre transparentnosti oproti roku 2013 o vyše 6 percent na súčasných 54,3 percenta. Nárast badať aj oproti poslednému medzivolebnému rebríčku z roku 2015, kedy skóre žúp dosiahlo 50,3 percenta.
1. Trenčianska župa - A-
župan: Jaroslav Baška
zmena pozície: +7
Župa si na stránke zriadila sekciu „Otvorená župa“, na ktorej začala zverejňovať množstvo dovtedy neprístupných materiálov. Negatívom zostáva, že poslanci sa vzdali právomoci rozhodovať pri zmenách rozpočtu.
2. Žilinská župa - B-
župan: Juraj Blanár
zmena pozície: +1
Župa pohorela pri predaji a prenájme majetku. aj pri zariadeniach sociálnych služieb. Na stránke nenájdete informácie o počte voľných miest. O čosi otvorenejšia je župa pri účasti verejnosti na rozhodovaní.
3. Nitrianska župa - C+
župan: Milan Belica
zmena pozície: +4
Otvorenosť župy pri účasti verejnosti na rozhodovaní a pri predaji a prenájme majetku je žalostná. Vedúci odborov sú často dosadzovaní bez konaní. Občania nemajú možnosť podieľať sa na rozdelovaní dotácií.
4. Prešovská župa - C+
župan: Peter Chudík
zmena pozície: -2
Chýba transparentosť pri predaji a prenájme majetku. Horšie ako vlani je na tom pri otvorenosti v rozdeľovaní grantov. Aj tu bývajú vedúce pozície obsadzované bez výberového konania.
5. Banskobystrická župa - C+
župan: Marian Kotleba
zmena pozície: -4
Úrad prestal zverejňovať zápisnice z obchodných a verejných súťaží na predaj alebo prenájom majetku. Pozície vedúcich oddelené obsadzoval cez výberové konania. Pretrváva aj zneužívanie župných novín a facebooku na nadmernú propagáciu župana.
6. Bratislavská župa - C
župan: Pavol Frešo
zmena pozície: -2
Transparentnosť chýba aj pri dopravnej politike a tiež pri predaji a prenájme majetku. Na webe nenájdete ani informácie o voľných miestach v domovoch seniorov a TIS skritizoval aj nízku objektivitu župných novín.
7. Trnavská župa - C
župan: Tibor Mikuš
zmena pozície: -1
Na webe nie sú zverejnené výročné správy spolčoností s väčšinovým podielom kraja, otvorenosť chýba pri rozhodovaní o pridelení dotácií aj pri predaji a prenájme majetku. V sociálnej sfére však chýbajú informácie o počte voľných miest v zariadeniach.
8. Košická župa - C
župan: Zdenko Trebuľa
zmena pozície: -3
Viacero verejných obstarávaní robila župa bez súťaží, teda zákazky zadávala napriamo. Nevyužívali sa výberové konania pri výbere vedúcich odborov. O dotáciách, udeľovaných župou, nemajú ľudia nemajú žiadne informácie.
S hodnotením nesúhlasím
bratislavský župan Pavol Frešo
- Nesúhlasím s hodnotenímTransparency InternationalSlovensko, a preto v pondelok podávame voči nemurozklad. Som presvedčený,
že v niektorých kategóriách nám boli ubraté body za chýbajúce informácie a pritom požadované informácie máme zverejnené. Zároveň však gratulujem Trenčianskemu samosprávnemu kraju k prvému miestu v rebríčku.
Lunter v prieskume vedie
Kotleba má v boji o kreslo banskobystrického župana silného protivníka. Ján Lunter v prieskume, ktorý si tento mesiac objednal v agentúre Focus,
vedie s obrovským náskokom.
1. Ján Lunter 30,9 %
2. Marian Kotleba 22,2 %
3. Martin Klus 11 %
4. Stanislav Mičev 10,4 %
5. Martin Juhaniak 8,7 %
6. Pavel Greksa 3,9 %
7. Jozef Šimko 2,9 %