Hovorca Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) Joel Millman v piatok informoval, že potvrdených je 23 obetí, keď počas noci našli ďalších osem tiel. Sedemnásť z 80 pasažierov sa podarilo zachrániť. Polovica z ľudí na palube boli deti. Loď bola na mori dva dni bez potravín pre pasažierov, uvádza agentúra DPA.
Loď s Rohingami sa prevrátila vo štvrtok pri bangladéšskom pobreží Bengálskeho zálivu. Jeden zo zachránených uviedol, že skupina Rohingov pochádzala z malej mjanmarskej dediny ležiacej za riekou Naf pri bangladéšskych hraniciach. Organizácia Spojených národov vo štvrtok oznámila, že počet príslušníkov moslimskej menšiny Rohingov, ktorí koncom augusta začali utekať pred násilnosťami z Mjanmarska do susedného Bangladéša, stúpol už na vyše 500 000.
K tomuto najnovšiemu hromadnému úteku Rohingov došlo po násilnostiach, ktoré 25. augusta vypukli v Jakchainskom štáte. Militanti patriaci k etnicko-náboženskej menšine Rohingov vtedy zaútočili na zhruba 30 policajných staníc. Mjanmarská armáda následne spustila odvetnú operáciu. Vzájomné strety si vyžiadali stovky obetí na životoch, prevažne z radov vzbúrencov. Ako armáda, tak aj povstalci sa vzájomne obviňujú z používania brutality.
Jakchainský štát je najchudobnejšou oblasťou Mjanmarska a žije tam vyše milión Rohingov. Táto indoárijská národnostná menšina moslimského vierovyznania čelí v prevažne budhistickom a z jazykového hľadiska väčšinovo sinotibetskom Mjanmarsku tvrdým perzekúciám.