Choroba jej však nedovolí venovať sa prvej pomoci profesionálne, teraz dokonca musí sama ísť pod nôž. Náročná operácia si vyžaduje transfúziu a keďže jej priatelia majú zväčša pod 18 rokov a nemohli jej sami darovať krv, zverejnili výzvu na internete. Mišku, ktorú v utorok čaká operácia, dojalo, koľko ochotných darcov sa našlo.
Už od malička chcela pomáhať druhým. Čiastočne sa Miške sen začal plniť na gymnáziu, kedy vstúpila do mládežníckej organizácie Červeného kríža. Teraz však pre skoliózu potrebuje pomoc ona sama, v utorok jej budú operovať chrbticu a hrudník. Jej priatelia sa preto obrátili na ľudí s prosbou o darovanie vzácnej krvnej skupina B-, akú má Miška.
Ďakuje všetkým
„Ja sama som nebola vhodný darca, mám inú krvnú skupinu. A tak mi napadlo, že by sme mohli o pomoc požiadať ostatných ľudí,“ hovorí kamarátka Veronika Sedláčková. S nápadom Miška súhlasila a pridali sa aj ostatní priatelia z Červeného kríža. „Poslali sme to aj mnohým známejším ľuďom, aj nejakým raperom a tak. Milo nás prekvapili, plagát sami zdieľali na sociálnych sieťach,“ prezrádza Dorota Šujanská. Tá je teraz veľkou Miškinou oporou. „My stojíme vždy pri sebe, povzbudzujeme sa navzájom. Aj pri práci v Červenom kríži, v škole a aj v živote. Samozrejme, verím, že operácia dobre dopadne a Miška bude skoro fit a bude rozdávať zase svoju radosť iným,“ dodáva Dorotka.
Mišku reakcie príjemne prekvapili. „Veľa ľudí mi písalo, že síce nikdy ešte nedarovali krv, ale teraz pôjdu, že ich to oslovilo. Bola som veľmi milo prekvapená a každému ďakujem. Či už za krv, alebo len za zdieľanie. Netušila som, akú odozvu to vyvolá, pre mňa je to o to vzácnejšie, že sama som zatiaľ kvôli ďalším chorobám krv nemohla darovať,“ hovorí.
Pôjde na medicínu
Miška sa túži stať záchranárkou, čo však pre chorobu nie je možné. „Problémy mi robí čokoľvek, kde sa musím zohýbať, čo pri záchranárskej práci musí byť samozrejmosť. Preto pôjdem na medicínu, takže pomáhať budem aj naďalej,“ vysvetľuje.
Teraz je v maturitnom ročníku na gymnáziu v Šuranoch, o svojom živote má ale už jasnú predstavu. Náročná operácia ju čaká v utorok. „Už ma raz operovali na chrbticu, teraz ma musia znova. Dokonca aj na hrudník, kde sa mi urobili z choroby deformácie. Neviem si ani šnúrky zaviazať, zohýbať sa vôbec. Mám bolesti, keď ležím na tvrdom alebo sedím. Ale verím, že sa všetko podarí a budem fit,“ vraví mladá žena plná elánu a radosti zo života. „Skoliózu mi zistili, keď som mala osem rokov, odvtedy s ňou bojujem, ale veď nie som jediná,“ usmieva sa Miška ešte aj pred operáciou. Nezabudne zdôrazniť, že ľudia by mali chodiť darovať krv stále. „Nikto nevie, kedy to bude potrebovať. Kto môže, mal by trochu pomôcť, je to to najmenej, čo zdravý človek môže urobiť,“ uzatvára.
Výzva, ktorá skončila v piatok, mala úspech. „Pre Mišku chodili darovať krv nielen mladí ľudia, ale aj starší. Krv, ktorá sa nepoužije pre ňu, bude použitá pre ďalších pacientov,“ informovali Nový Čas z transfúznej stanice v Nových Zámkoch.
Operácia je niekedy nevyhnutná
Boris Liščák, zástupca prednostu Ortopedickej kliniky LF UK a DFNsP v Bratislave
Skolióza je definovaná ako zakrivenie chrbtice nad 10 stupňov. Chrbtica zdravého človeka je pri pohľade spredu a zozadu priama a rovná. Pri skolióze je vybočená do strany vľavo alebo vpravo. Ak dosiahne skolióza stupeň v tzv. indikačnej zóne k operačnej liečbe, netreba váhať a chrbticu treba operovať.
Niekedy sa stretávame s tým, že pacienti a rodičia sa domnievajú, že chrbát sa narovná rehabilitáciou a korzetom, ale nie je to pravda. Svalstvo chrbta sa dá pozitívne ovplyvniť rehabilitáciou, ortéza dokáže spomaliť progresiu a zhoršovanie skoliotickej krivky, ale nedokáže ju vrátiť späť. To dokáže iba operačná liečba.