Keď český herc Jan Tříska podpísal pamflet Dvetisíc slov (jeden z dvoch najvýznamnejších dokumentov Pražskej jari) dostal sa do existenčnej krízy. Komunistická strana mu prekazila angažmá v Národnom divadle a zrušilo sa aj Divadlo z bránou.
Komunisti si mysleli, že ho tak prinútia k spolupráci s Štb. Keďže sa priatelil s vtedy najproblémovejším českým človekom v republike Václavom Havlom, verili, že z neho vytiahnu informácie.
Tříska bol takmer pol roka bez práce a tak sa stretol s kapitánom ŠtB Vladimírom Maturom, na ktorom spočiatku zanechal pozitívny dojem. "S ohľadom na to, že Jan Tříska má v súčasnej dobe veľký záujem stať sa znovu členom Národného Divadla, ponúkla sa mi tu možnosť použiť stretnutie s Pavlom Tigridom ako kompromitujúci moment, ktorý znamenal obrat počas stretnutia. Stretnutie prebehlo bez rušivých javov, seriózne a veľmi otvorene. Dokonca by sa dalo povedať, že v priateľskej rovine," Blesk.cz uvádza, čo napísal Matura do hlásenia.
Ďalšie stretnutie už však dopadlo úplne ináč. Herec neobetoval svoje idey, ani priateľstvo s Václavom Havlom. Tříska si z kapitána začal robiť srandu, čo sa mu vôbec nepáčilo a spoluprácu s hercom zavrhol. Blesk.cz uvádza, že do hlásenia napísal, že Tříska pôsobí ako psychopat a sú na ňom očividné známky zbabelosti.
Český herec sa napokon rozhodol z domova emigrovať aj s manželkou Karlou Chadimovou a dcérami. Usadili sa v Los Angeles, kde Tříska takisto prerazil ako herec.