Stojí za ním kopec driny a práce. Bežci trénovali kondičku dlhé mesiace a aj organizačný tím pripravoval košické podujatie počas celého roka. Za jeho plynulým chodom stoja až tri stovky organizátorov a dobrovoľníkov.
Metropola východu má za sebou už 94. ročník slávneho maratónu. Na štart sa postavilo 13-tisíc bežcov z 50 krajín celého sveta. „Príprava beží počas celého roka, intenzívne od apríla. V najužšom tíme sa na príprave, organizácii a technickom zabezpečení podieľa 100 ľudí, ďalších cca 200 v širšom kruhu,“ prezradila za organizátorov Kristína Vajdová.
„Väčšinu tvoria členovia Maratónskeho klubu, ďalej sú to rôzni špecialisti, policajné zložky, dobrovoľníci, zamestnanci partnerov maratónu a ďalší,“ vysvetľuje. Členovia klubu majú na starosti najmä technicko-bezpečnostnú časť, starostlivosť o elitných bežcov, cieľový servis či sprievodné podujatia. Dobrovoľníci pretekárom pomáhajú prevažne v občerstvovacích staniciach a na trati.
Najstarším komentátorom je Gustáv Halaša (78), ktorý takto absolvoval už 47 maratónov. „U mňa je to vec srdca. Vynechal som len jeden ročník, keď som bol v nemocnici. Mal som to šťastie, že sme bývali v jednom dome so zakladateľom maratónu Vojtechom Bukovským, na Štúrovej 7. Nepriamo som tak bol pri maratóne už odmalička,“ smeje sa komentátor.
Otvoriť galériu
Policajti. Zdroj: ee
Na bezpečnosť dohliadali mestskí policajti v spolupráci so štátnymi kolegami. „Staráme sa o to, aby ľudia mohli bezpečne prechádzať cez mesto. Usmerňujeme ich tak, aby neohrozovali pritom bežcov kolíznymi situáciami. V prípade nejakého úrazu voláme sanitku,“ hovorí mestská policajtka Katarína Kulmannová (37).
Otvoriť galériu
Záchranári. Zdroj: ee
O zdravie bežcov sa staralo 63 záchranárov. „V prípade zdravotných indispozícií bežcov sme tu pre nich s plne vybavenými ambulanciami aj s defibrilátorom. Najčastejšie sú našimi pacientmi rekreační bežci. Dôležité je pre nich predovšetkým zabezpečiť pitný režim a prísun minerálov. Máme iontové nápoje či magnéziá. V rámci doplnenia objemu vieme ihneď poskytnúť aj infúznu terapiu,“ vysvetľuje hlavný zdravotnícky záchranár Juraj Sýkora (43).
Otvoriť galériu
Občerstvovacie stanice. Zdroj: ee
O občerstvenie maratóncov sa väčšinou starali dobrovoľníci. „Bežcom podávame čistú vodu na osvieženie. Niektorí sa napijú, iní sa oblievajú a bežia ďalej. Sme tu od siedmej rána, aby sme všetko pripravili. Prví pretekári prišli o pol desiatej,“ hovoria Martina Štěpanková (17) a Jozef Sabol (17).