Uviedol to v pondelok hlavný hovorca Európskej komisie (EK) Margaritis Schinas. Hovorca predsedu EK Jeana-Clauda Junckera na otázky európskych novinárov, aké je oficiálne stanovisko exekutívy EÚ voči referendu v Katalánsku a násilnostiam, ktoré plebiscit sprevádzali, pripomenul oficiálnu pozíciu eurokomisie, že sa jedná o vnútornú záležitosť Španielska. Podľa španielskej ústavy nebolo nedeľňajšie hlasovanie v Katalánsku legálne.
Schinas zopakoval Junckerove slová, že ide o záležitosť, s ktorou sa treba zaoberať v súlade s ústavným poriadkom Španielska. "Opätovne pripomíname právnu pozíciu tejto komisie, ako aj jej predchodcov, že ak by sa malo usporiadať referendum v súlade so španielskou ústavou, znamenalo by to, že územie, ktoré odíde, by sa ocitlo mimo Európskej únie," uviedol hovorca EK.
Schinas zároveň zdôraznil, že okrem "čisto právnych aspektov" tejto záležitosti sa Európska komisia domnieva, že Európa dnes potrebuje jednotu a stabilitu, a nie rozdelenie a fragmentáciu. "Vyzývame všetkých dôležitých hráčov, aby sa vyhli konfrontáciám a čo najrýchlejšie nadviazali dialóg. Násilie nikdy nemôže byť nástrojom v politike," zdôraznil Schinas pozíciu eurokomisie.
Podľa jeho slov exekutíva EÚ dôveruje vedeniu španielskeho premiéra Mariana Rajoya, že zvládne tento náročný proces pri plnom rešpektovaní španielskej ústavy a základných práv občanov, ktoré sú v nej zakotvené. S odkazom na dianie v Katalánsku dodal, že Junckerov a Rajoyov kabinet sú v neustálom kontakte, pričom Juncker by mal osobne o celej situácii hovoriť s Rajoyom ešte v priebehu dnešného dňa.
Schinas zároveň odmietol spresniť, ako eurokomisia zareaguje na dnešný list skupiny poslancov Európskeho parlamentu, ktorí veľmi ostro odsúdili násilné zásahy španielskych poriadkových síl voči katalánskym voličom a žiadajú exekutívu EÚ, aby ako trest voči Madridu aktivovala článok 7 Lisabonskej zmluvy, ktorý znamená stratu hlasovacích práv v Rade EÚ. "Komisia na všetky prijaté listy odpovie na príslušnej úrovni," odkázal Schinas.