V pondelok popoludní sa začalo s demoláciou. Náklady na demoláciu súvo výške deväť miliónov eur. Pracovníci, ktorí budú postupne demolovať veže, však musia byť poriadne zdatní. Celú demoláciu robí tím skúsených pracovníkov, vrátane žeriavnika.
Chladiace veže, ktoré majú štyridsať rokov, budú onedlho minulosťou. V pondelok sa začalo s ich demoláciou. Momentálne na nej pracuje len jeden žeriavnik. Vo vnútri veže je žeriav so žeriavnikom, ktorý ovláda aj demolačné rameno. Ten musí ráno vyšlapať do výšky 120 metrov pešo po schodoch, čo mu trvá asi hodinu. Žeriav je ukotvený v hĺbke mínus štyri metre a presahuje ešte ponad veže asi desať metrov, čo je poriadna makačka, pretože celý čas ide kolmo.
Najskôr sa začína vo vnútri veže rozoberať prstenec. „Samotná realizácia demolácie chladiacich veží jadrovej elektrárne V1 sa bude robiť konvenčnou metódou demolácie, čiže postupným rozoberaním veží. Odstrel veží pre blízkosť funkčnej susednej elektrárne V2 nemohol byť z bezpečnostných dôvodov realizovaný. Plánovaný termín ukončenia projektu demolácie štyroch chladiacich veží je koniec roka 2018,“ povedala hovorkyňa Jadrovej a vyraďovacej spoločnosti Miriam Žiaková. Priestor, ktorý vznikne po demolácii chladiacich veží, bude určený na ďalšie priemyselné využitie.
Chladiaca veža
- Výška: 120 metrov
- Priemer základne: 84,4 metra
- Hrúbka plášťa z monolitického železobetónu: 15 až 60 cm