Po smrti obľúbeného farára Juraja Vrtíka sa začal hon na zbojníkov. Za necelých 6 mesiacov drvivú väčšinu z nich, vrátane Jánošíka popravili. Mumifikované telo Juraja Vrtíka je aj po 305 rokoch v dobrom stave a bude vystavené verejnosti.
Nenápadný kostol z 12. storočia ukrýva tajomstvo. „Včera sme pripomenuli výročie úmrtia farára Juraja Vrtíka, ktorý je pochovaný v krypte pod naším kostolom,“ vraví starosta obce Domaniža František Matušík. Legenda uvádza, že bol v Suchej doline zavraždený zbojníkmi z Jánošíkovej družiny. Podľa historických dokumentov mali miestneho farára prepadnúť ešte 4. septembra dvaja Jánošíkovi tovariši Turiak-Huncaga a Pavlík.
Podľa miestneho historika Františka Kovala samotný Jánošík na mieste nehody nebol. „Jánošíkovi to však na súde veľmi priťažilo. Mali málo dôkazov, aby ho mohli zavesiť na hák, vražda farára však už bola dôvodom i napriek tomu, že sa nikdy nedokázalo, že pri nej bol aj Jánošík,“ vysvetlil F. Koval.„Po tom, čo ľudia našli postreleného farára, celého od krvi, mysleli si, že je mŕtvy, naložili ho na jeho koňa a viezli do dediny. Pri studničke ho chceli trochu umyť, a keď ho tou vodou poliali, tak sa pán farár prebral. Odvtedy sa aj tá studnička volá Svätená,“ opísal starosta legendu. Napriek tomu do mesiaca podľahol zraneniam. Podľa starostu je telo Juraja Vrtíka vo veľmi dobrom stave, ornát ako aj čižmy sú nepoškodené. „Kryptu by sme chceli sprístupniť verejnosti. Predné dvere hrobky preskliť a umiestniť informačnú tabuľu, ktorá by informovala, kto je tam pochovaný, aj s príbehom o zavraždení,“ uzavrel F. Matušík.
Farár Juraj Vrtík (1653 Zliechov – 2. október 1712 Domaniža)
Rímskokatolícky kňaz sa od roku 1694 začal starať o domanižskú farnosť. Bol veľmi obľúbený. 4. septembra ho smrteľne zranili zbojníci z Jánošíkovej družiny, vo veľkých bolestiach žil ešte takmer mesiac a 2. októbra 1712 skonal na fare v Domaniži. Jeho jeho telo uložili v krypte pod kostolom, kde leží dodnes.