Najväčšia pozornosť sa sústreďuje na Banskú Bystricu, kde sa rozhoduje o tom, či bude ďalších päť rokov vládnuť súčasný šéf slovenských fašistov Marian Kotleba (40). Už je jasné, že proti nemu sa nepostaví kandidát SaS Martin Klus (37), ktorý svoju kandidatúru stiahol a podporil podnikateľa Jána Luntera (66). V najbližších dňoch tak plánujú spraviť aj ďalší uchádzači o županské kreslo. Ako môže Lunter vyhrať nad Kotlebom?
Všetci kandidáti si dali spraviť niekoľko prieskumov. Tie potvrdili, že favoritom, ktorý môže poraziť Kotlebu, je Lunter. „Sľúbil som, že sa zachovám zodpovedne a v prípade, že nebudem najsilnejším kandidátom na porazenie súčasného župana, vzdám sa kandidatúry. Keďže nám prieskumy posledných dní potvrdili, že takáto situácia nastala, je načase potlačiť osobné ambície,“ povedal Klus. Zároveň dodal, že podľa prieskumov je riziko víťazstva Kotlebu pri väčšom počte kandidátov obrovské.
Sám Lunter, ktorý je úspešným podnikateľom, tvrdí, že kraj stagnuje. „Stále však nie je nič rozhodnuté. Drvivá väčšina si želá zmenu. Tieto voľby rozhodne volebná účasť,“ dodal Lunter. Pred štyrmi rokmi prišlo k urnám necelých 25 % voličov. Postoj ostatných kandidátov na župana je zatiaľ otázny, aj keď takmer všetci sa zaviazali, že po prieskumoch podporia toho najsilnejšieho. Šéf Múzea SNP Stanislav Mičev tak spraví zrejme koncom týždňa. „Dohodneme sa v stredu na ďalšom postupe. Ja mám svoje stanovisko vyjasnené vopred, ale chcem sa porozprávať s ostatnými ľuďmi,“ povedal Mičev.
Politológovia opisujú volebný súboj ako referendum o Kotlebovi. „Relatívne percentá podpory sa Kotlebovi zvyšujú nižšou účasťou, keďže on má disciplinovaných a stále aj skrytých voličov. Reálnu podporu Kotlebu nepoznáme. Musia robiť mobilizačnú kampaň, jedine tak ho dokážu poraziť,“ myslí si politický analytik Ján Baránek.
Ján Lunter
- Ctí demokratické princípy, vyhradzuje sa proti fašistickému zmýšľaniu.
- Kraj by mal využiť eurofondy, ktoré po máhajú rozvoju.
- Presadiť musí reálne plány na stavbu ciest a pomoc pre dlhodobo nezamestnaných.
- Župe by mal vrátiť otvorenosť a kontakt s ľuďmi.
- Stopka rodinkárstvu a zamestnávaniu straníkov.
Kotleba robí to, čo chcel stopnúť
Tomáš Koziak, politológ
Kotlebu porazí preto, že v tomto prípade ľudia budú voliť veľmi analogicky - buď Kotlebu, alebo „Nekotlebu“. Každý, kto nebude chcieť Kotlebu, bude voliť Luntera a premení sa to na referendum o Kotlebovi. Lunter určite nebude robiť deštrukčnú politiku - Kotleba mal problémy s eurofondmi, keďže povedal, že to nepotrebujeme. Spochybňovať význam európskych peňazí pre budovanie infraštruktúry je politické diletantstvo. Kotleba pritom robí to, čo avizoval, že stopne - rodinkárstvo. Jeho strana sa premenila na firmu, kde fungujú jeho známi a priatelia.
Klus minul desaťtisíce
Kampaň na župana viedli kandidáti niekoľko mesiacov. Klus z SaS, ktorý sa teraz vzdal v prospech Luntera, mohol minúť desiatky tisíc eur. „Tak ako na každého z troch kandidátov SaS na župana, aj v prípade Martina Klusa sa rátalo s výdavkami na kampaň vo výške 100-tisíc eur. Táto suma nebola vyčerpaná. Presným číslom budeme disponovať v najbližších dňoch,“ vysvetlila hovorkyňa Katarína Svrčeková
Otvárať musí kontroverzné témy
Ján Baránek, politológ
Mám pochybnosti o tom, či tento ťah bude stačiť. Mali by robiť mobilizačnú kampaň, jedine tak dokážu poraziť Kotlebu - ak pôjde voliť viac ľudí, ako je priemer - čiže 25 %. Kotleba získava na témach, ktoré sa ostatní boja otvárať, najmä téma Rómovia a pritom nepomenoval žiadne riešenia a ani so žiadnymi neprišiel. Druhá téma je korupcia a to, že všetky politické strany sú rovnaké, a nahráva mu súčasný konflikt medzi prezidentom a premiérom. Kandidát bude musieť dokázať, že nepatrí do toho vreca politikov, o ktorých hovorí Kotleba - že je iný.
Prieskum
Ján Lunter - 30,9 %
Marian Kotleba - 22,2 %
Martin Klus - 11 %
Stanislav Mičev - 10,4 %
Martin Juhaniak - 8,7 %