Orlica Zora preletela za deň 200 km a celkovo navštívila štyri štáty. Tento jedinečný projekt monitorovania pohybu slúži aj na ochranu orlov pred pytliakmi. Slovenskí ornitológovia si na monitorovanie vybrali mláďatá orla kráľovského.
„Jednou z aktivít projektu LIFE Pannon Eagle je monitorovanie mladých orlov v prvých rokoch ich života. Na Slovensku sme preto v tomto roku označili 6 mláďat GPS vysielačkou. Má rozmery ako ľudský palec a váži menej než 1 percento hmotnosti mláďaťa. Na chrbát sa pripevní popruhmi tak, aby neprekážala pri lietaní a lovení koristi,“ vysvetľuje Ervín Hrtan z Ochrany dravcov na Slovensku.
Vďaka údajom vedia, kde mláďatá lietajú, a hlavne, či sú v poriadku. „Ak signál zamrzne, vyrazíme na kontrolu,“ dodáva Hrtan. „Príjemne nás prekvapila samička Zora z východu. Navštívila už 4 štáty. Poľsko, Rakúsko, Maďarsko a Česko. Na Slovensku za jeden deň preletela cez 200 km - z okolia Rožňavy, cez pohorie Nízkych Tatier, Prievidzskú kotlinu až po Piešťany,“ uzatvára Hrtan.
Orol kráľovský
Ide o zriedkavý druh, na Slovensku hniezdi okolo 60 párov. Rozpätie krídel presahuje 2 metre. Živí sa aj uhynutými zvieratami.