V Katalánsku tak nefungovala väčšina obchodov, škôl i zdravotníckych zariadení. Cesty zablokovali protestujúci. Po tom, čo sa 90 percent zúčastnených voličov vyhlásilo za nezávislosť, no Madrid označuje referendum za neplatné, je budúcnosť jednotného Španielska otázna. Aké sú možné scenáre vývoja?
1. Vyhlásenie nezávislosti - nový štát
Katalánsky prezident Carles Puigdemont prišiel k moci v januári 2016 s programom, v ktorom sľuboval Kataláncom nezávislosť. Podľa katalánskej vlády až 90 % z hlasujúcich sa vyjadrilo za nezávislosť. Puigdemon už v pondelok v noci oznámil, že výsledky postúpi regionálnej vláde, aby dva dni po oficiálnom publikovaní mohla vyhlásiť nezávislosť. Podľa španielskeho politológa Oriola Baromeusa sú zástancovia nezávislosti práve referendom poháňaní k splneniu sľubov. „Je to ako snehová guľa, ktorá ide dolu kopcom a stále sa nabaľuje, no nemožno ju zastaviť,“ dodal.
Už dnes tak Európa môže mať nový štát. V praxi to znamená, že by sa obnovili kontroly na hraniciach, Katalánci by nepoužívali euro a podľa varovaní španielskej vlády by sa z bohatého regiónu stal chudobnejší. Dôsledky by boli vo viacerých oblastiach - napr. aj v športe, kedy by známy futbalový klub FC Barcelona musel zanechať španielsku ligu.
2. Zrušenie katalánskej nezávislosti - článok 155
Ak dôjde k vyhláseniu nezávislosti, centrálna vláda v Madride bude musieť zasiahnuť. Podľa článku 155 španielskej ústavy má právo vyžadovať dodržiavanie zachovania ústavných povinností. Doteraz sa nikdy tento článok ústavy nepoužil, ale centrálna vláda tvrdí, že urobí všetko, čo jej zákon dovoľuje pre to, aby vyhláseniu nezávislosti zabránila. Sú odborníci, ktorí upozorňujú na riziko občianskej vojny, ktorá by mohla prekročiť aj hranice Katalánska.
3. Nové vyjednávania
Táto možnosť je málo pravdepodobná. Predstavovala by nové vyjednávania medzi centrálnou vládou a Katalánskom. Predchádzajúce rokovania ale naznačujú, že dohoda je takmer nemožná.
Nestabilita môže ovplyvniť EÚ
Politická a ekonomická nestabilita môžu mať vplyv na Úniu. Španielsko je veľkou ekonomikou, jeho problémy ešte pred niekoľkými rokmi ohrozovali existenciu spoločnej meny.
Čo hrozí v Španielsku?
Radovan Geist z EurActiv.sk
Sú dva krajné scenáre:
- V jednom vyhlási katalánska vláda unilaterálne samostatnosť, Madrid ju, samozrejme, neuzná a vyhlási nad Katalánskom
priamu správu. Autonómne inštitúcie budú rozpustené a ich predstavitelia súdení za nelegálne referendum, možno aj za násilnosti, ktoré ho sprevádzali. Autonomistické sily budú pravdepodobne reagovať štrajkami, demonštráciami a inými aktami občianskej neposlušnosti. Výsledkom bude dlhodobá politická nestabilita a hospodárske škody. - V optimistickom scenári pristúpia obe strany k rokovaniam, možno s pomocou a sprostredkovaním niektorých európskych politikov. Budú diskutovať o štatúte Katalánska v Španielsku, miere autonómie, prípadne aj zopakovaní refere n d a , te n to ra z z a regulárnych podmienok, ktoré umožnia širokú diskusiu o výhodách a rizikách samostatnosti - podobný proces, ako prebehol napríklad v Škótsku.