Nezrovnalosti v Tóthovom biologickom pase vysvetlili viacerí experti a inštitúcie, ale rozhodnutie SAZ ešte poputuje na Medzinárodnú atletickú federáciu (IAAF), ktorá má 21 dní na rozhodnutie.
Tóth, ktorý sa úspešne podrobil dokonca aj detektoru lži, verí, že jeho argumenty sú dostatočné a k rozhodovaniu na Športovom arbitrážnom súde (CAS) v Lausanne už nepríde.
„Som veľmi rád, že disciplinárka rozhodla v môj prospech, čo som tvrdil už pri prvom preskúmaní obvinení. IAAF sledovala moje hodnoty v rokoch 2009 – 2016 a z 24 odberov bola len jedna vzorka mimo môjho fyziologického rozpätia. Išlo o príliš veľký rozdiel medzi hodnotami hemoglobínu z mája 2016. Lekári ho však vedecky zdôvodnili individuálnymi vlastnosťami môjho organizmu, jeho stavom pred odberom krvnej vzorky, keďže som bol po zranení a liečbe, i netradičným termínom odberu, keďže komisári prišli ku mne večer,“ vysvetlil obšírnu obhajobu v skratke Matej Tóth, ktorý priznal, že celý tento „špás“, ktorý sa ťahá od začiatku júla, ho stál 60 000 eur.
V tejto súvislosti Tóth zvažuje aj možnosť civilného súdu. „Po definitívnom verdikte IAAF alebo CAS, lebo rátam aj s tým, to ešte prejdem s právnikmi,“ dodal Tóth.
Je však veľmi pravdepodobné, že IAAF i Medzinárodná antidopingová agentúra WADA sú na takéto prípady pripravené, takže nejaká náhrada škôd je skôr v teoretickej rovine.