V Košickom kraji zaregistrovali 15 kandidátov, z ktorých Nový Čas oslovil štyroch najvážnejších. Richarda Rašiho, Rastislava Trnku, Karola Patakyho a Jarmilu Tkáčovú. Všetci odpovedali na dve otázky o najväčších problémoch župy a ako ich dokážu vyriešiť. KOŠICE - Netaja obrovské odhodlanie a chcú zvíťaziť.
Už 4. novembra sa v jednokolových voľbách rozhodne o tom, kto zasadne na kreslo župana po Zdenkovi Trebuľovi, ktorý už nekandiduje. V Košickom kraji zaregistrovali 15 kandidátov, z ktorých Nový Čas oslovil štyroch najvážnejších. Richarda Rašiho, Rastislava Trnku, Karola Patakyho a Jarmilu Tkáčovú. Všetci odpovedali na dve otázky o najväčších problémoch župy a ako ich dokážu vyriešiť.
1. Aké sú najväčšie problémy Košického kraja?
2. Ako by ste ich dokázali vyriešiť?
Karol Pataky (40)
- súčasný primátor Kráľovského Chlmca
- podpora Most-Híd, Skok
1. „Nízka úroveň kvality ciest, vzdelania, zdravotnej a sociálnej starostlivosti a málo priestoru na kultúrne vyžitie spôsobili jeden hlavný problém. Tým najvýraznejším je odhodlanie ľudí opúšťať svoj domov. Je to niečo, čo náš kraj vyľudní a v konečnom dôsledku zmení na nepoznanie.“
2. „Zlepšenie stavu infraštruktúry rozhýbe turistický ruch a pritiahne investorov. Ak poskytneme študentom použiteľné a na trhu potrebné vzdelanie, nájdu si prácu a založia rodiny v blízkom okruhu svojho kraja. Bude sa mať kto postarať o rodiny a starých a postupne zanikne ich potreba opúšťať svoj domov.“
Richard Raši (46)
- poslanec NR SR
- podpora Smer-SD, SMK-MKP, súčasný primátor Košíc
1. „Košický kraj sa potrebuje aj marketingovo viac a aktívnejšie otvoriť svetu, pritiahnuť väčšiu pozornosť nových investorov, ktorí vytvoria nové pracovné príležitosti. Obyvatelia kraja očakávajú, že budú kvalitne dobudované cesty 2. a 3. triedy v kraji a že sa zlepší dopravné spojenie miest a obcí. Chcú kvalitnejšiu a dostupnejšiu zdravotnícku starostlivosť v okresných mestách a spádových obciach a kvalitnejšie sociálne služby.“
2. „Som si istý, že to isté, čo sa podarilo v Košiciach, sa môže podariť aj v celom Košickom kraji. Košice sa úspešne a dynamicky rozvíjajú aj vďaka tomu, že som ako primátor využil každú príležitosť na získanie finančných prostriedkov z eurofondov a z ďalších disponibilných zdrojov na financovanie veľkých rozvojových projektov."
Jarmila Tkáčová (56)
- v súčasnosti vedúca ekonomického úseku
- podpora SNS
1. „Za najväčší problém kraja považujem jednoznačne vysokú nezamestnanosť, hlavne dlhodobú, ktorá generuje extrémnu chudobu a sociálnu vylúčenosť veľkých skupín obyvateľov KSK. Ďalším problémom, ktorý vnímam, je nedostatočná podpora regionálnych živnostníkov a podnikateľov, hlavne v oblasti cestovného ruchu a poľnohospodárstva. Ako problém pociťujem tiež málo pozornosti venovanej tvorbe a ochrane životného prostredia, ako aj vzdelávaniu v tejto oblasti.“
2. „Riešiť problémy marginálnych vylúčených skupín je možné, ak sa budú riešiť tam, kde vznikajú, na obecnej úrovni v spolupráci so starostami. Cestou je vzdelávanie a práca, začiatkom je budovanie komunitných centier všade tam, kde nie sú a poskytnutie práce na tzv. sociálnom trhu práce. Podnikateľov v poľnohospodárstve by som podporila vytvorením regionálneho odbytového združenia, ktoré by riešilo odbyt všetkej produkcie z kraja, aby sa producenti a prvovýrobcovia mohli venovať prednostne dodávaniu kvalitných regionálnych potravín. Pri životnom prostredí kladiem dôraz na separáciu odpadu alebo dobrovoľníctvo.“
Rastislav Trnka (33)
- súčasný poslanec VÚC, projektový manažér
- podpora SaS, OĽaNO, KDH, NOVA, Šanca
1. „Vyľudňovanie východu, teda odchádzanie ľudí za prácou mimo regiónu, čo následne spôsobuje rozpadanie rodín. Dlhodobé neriešenie problému sociálne odkázaných komunít a taktiež zlý stav dopravy v rôznych oblastiach.“
2. „Musíme rozhýbať náš kraj! Zastaviť rozpadanie sa rodín, čo znamená priniesť prácu do regiónu, už teraz rokujem s investormi, ktorí chcú priniesť svoje peniaze na východ, ale majú jedinú podmienku, aby od nich nepýtal nikto žiadny úplatok. Rád budem vychádzať takýmto investorom v ústrety. Plánujem rozšíriť projekt agrokruhov do celého kraja, rozšíriť systém vyriešenia problému sociálne odkázaných do celého kraja. Cesty sa musia začať rekonštruovať ekonomicky výhodne pre kraj, nie pre externé firmy. Zmeniť sa musí aj technológia, aby záruky boli minimálne 5 rokov, nie 1 rok".