Dnes zasa psy vyhľadávajú výbušniny či zachraňujú vojakov v bojovom poli. Do histórie vojen však zasiahli aj úplne iné zvieratá.
Včely
Bodavé prekvapenie
Hmyz používali vo vojnách už starovekí Gréci a Rimania. Vojaci niekedy katapultovali úle cez vysoké steny obliehaných miest, ktoré chceli dobyť. Obyvatelia gréckeho mesta Themiscyra, známeho svojou produkciou medu, v roku 72 pred Kristom porazili Rimanov posielaním rojov včiel cez podzemné tunely vykopané pod múrmi mesta. Využívali sa aj počas vojny vo Vietname, kde roje divokých včiel obrovských vietnamskí partizáni opatrne rozmiestňovali okolo ciest, kadiaľ prechádzali nepriatelia. Keď boli tesne pri úľoch, partizáni odpálili blízko včiel ohňostroj, ktorý ich vyprovokoval a ony zaútočili.
Delfíny
Vidia ušami
Americké námorníctvo trénuje delfíny už od 60. rokov minulého storočia. Vďaka presnému echolokačnému zmyslu vedia identifikovať objekty pod vodou, ktoré sú pre ľudských potápačov neviditeľné. Preto pracujú ako podmorské hliadky. Vysielaním vysokofrekvenčných vibrácií a počúvaním ozveny, ktorá sa od objektu odrazí späť, si dokážu vytvoriť mentálny obraz predmetov, ktoré nevidia. Využívajú sa na hľadanie námorných mín a iných hrozieb. Ak niečo spozorujú, okamžite to pohybom tela a zvukmi oznámia svojim ľudským trénerom. Delfíny sa aktívne využívali napríklad počas vojny v Perzskom zálive.
Slony
Živé kanóny
Sú to najväčšie suchozemské cicavce planéty. Práve pre svoju obdivuhodnú veľkosť boli slony často využívané vo vojnách. Valiaci sa obri boli schopní zničiť zoradené útvary nepriateľských vojsk. Buď ich udupali, zaútočili na ne klami, či dokonca odhadzovali chobotom. Niekedy mali slony kly obalené železnými hrotmi. Malo to však jeden háčik –vystrašené obrovské zvieratá často spôsobovali straty nielen nepriateľom, ale aj vlastnej armáde. Asi najväčšiu slávu zožali, keď v roku 218 pred Kristom pomáhali kartáginskému vojvodcovi Hanibalovi prejsť počas druhej punskej vojny Alpy a zaútočiť na Rím, za čo si vyslúžil povesť odvážlivca. Využívanie slonov na bojovom poli zastavila až éra kanónov.
Medveď
Odchovaný na pive
Zatiaľ čo naše medvede behajú po Tatrách, sibírsky hnedý medveď Wojtek behal počas druhej svetovej vojny po bojovom poli. Wojteka si ešte ako mláďatko adoptovala poľská armáda od iránskeho chlapca, ktorý zviera našiel opustené po tom, čo jeho matku niekto zastrelil. Aby medveďa mohli z Iránu previezť spolu s ostatnými vojakmi, musel byť oficiálne zaradený na zoznam ako vojak. Neskôr ho povýšili na desiatnika.
Hlavnou potravou medveďa bolo kondenzované mlieko z fľaše od vodky, ovocie a litre piva. Podľa niektorých zdrojov si dokonca s ostatnými vojakmi rád vychutnal aj cigaretku. Keď sa poľské jednotky presúvali, Wojtek išiel s nimi. Nevynechal fronty v Iraku, Palestíne, Egypte a nakoniec v Taliansku. V roku 1944 bol Wojtek poslaný so svojou jednotkou do Monte Casina, kde sa odohrávala jedna z najkrvavejších sérií bitiek druhej svetovej vojny. Medveď pomáhal vojakom prepravovať krabice s muníciou. Vraj mu nikdy nespadla ani jedna debnička. Z Wojteka sa stala celebrita, ktorú často navštevovali štátnici spojeneckých krajín. Svoj život dožil v Edinburskej zoo v Anglicku.