Had ho uhryzol do prsta ešte v stredu pri večernom kŕmení na farme v Diviakoch a následne sa rozbehol dramatický boj o jeho život. Mladík, ktorého plazy fascinujú od detstva, sa však svojej záľuby vzdať nemieni. Rád by sa dokonca zapojil do výskumov o haďom jede.
Mladík svoju vášeň k plazom nezaprel od malička. Podľa jeho slov nechodil ešte ani do škôlky a už poznal nervovú sústavu hadov. „Sú to najdokonalejšie predátory, milión rokov sa nemenia. Hoci ich ľudia majú za nebezpečné, zákerné a zlé, v skutočnosti sú plaché a z ich jedu sa vyrábajú vzácne lieky,“ hovorí Martin, ktorý sa zo stredajšieho útoku štrkáčovca stále zotavuje na jednotke intenzívnej starostlivosti na metabolickom oddelení Martinskej fakultnej nemocnice.
Zachránilo ho sérum, ktoré priviezli až z Nemecka, a mal obrovské šťastie, že nebude mať žiadne následky. Exotický had, ktorý patrí medzi veľmi jedovaté druhy, ho pohrýzol do prsta vo chvíli, keď mu 40 cm dlhou pinzetou vyberal z terária myš. „Bola to hlúpa náhoda, lebo hady cítia, čo je krmivo a čo nie. Štvorročný samec, čo ma pohrýzol, dlhodobo odmietal potravu, nie je to nič nezvyčajné,“ opisuje mladík posledné chvíle pred nešťastím. „Mal v ubikácii myš, ktorú som mu chcel vybrať dlhou pinzetou a on vyštartoval po mne a nie po myši. Spravil to preto, že zaregistroval moju ruku skôr ako myš, aj keď ju cítil. Nevidel ju, keďže hady majú dosť odlišné vnímanie zrakových vnemov,“ vysvetľuje Martin stredajšiu drámu na farme v Diviakoch.
Ako hovorí, povolenia na chov zvierat na farme majú a ani desivý zážitok ho od lásky k zvieratám neodradil. V záľube by chcel pokračovať aj na vedeckej úrovni. „Poznám ľudí, ktorí prežili útoky čiernej mamby aj kobry, dokonca bez séra. Je nesprávne, ak z hadov robíme neovládateľné monštrá," dodáva.