Potvrdil to Štefan Siváň zo Spišského Podhradia, v ktorého ateliéri postupne obnovujú všetky tri drevené sochy - Ježiša Krista, Pannu Máriu a apoštola Jána. Odborníci podľa vizuálnej obhliadky očakávali zlý stav drevnej hmoty súsošia, no vyšetrenia na tomografe boli prekvapujúce. „Drevo je vo vnútri najviac rozožraté červotočom najmä v spodných častiach sôch. Bolo ho potrebné nanovo impregnovať spevňovacím prostriedkom. Každá socha je zhotovená z jedného kusa, no Kristovi sú, samozrejme, ruky od ramien dorobené samostatne,“ prezrádza reštaurátor.
Pri diagnostike okrem vizuálnej obhliadky pomohli klasický RTG prístroj, rôzne druhy osvetlenia, UV luminiscencia a špeciálna analýza na zisťovanie chemického zloženia látky. „Po sondážnych prácach a odobratí vzoriek pokračuje reštaurátorský výskum, ktorého výsledky stanovia postup a technológiu reštaurovania,“ uviedol Siváň.
Zaujímavosťou je, že na zriasenej časti rúcha odevov - drapérii, síce pôvodné sfarbenie našli už skôr, ale na inkarnátoch, čo je farebná úprava odhalených častí tela, objavili až teraz! „Vidieť to na rozdielnej farebnosti inkarnátu Krista, kde sú aj inak maliarsky vypracované pramienky stekajúcej krvi,“ dodal Siváň. Keďže práce prebiehajú podľa plánu, termín dokončenia nie je ohrozený. Verejnosť by obnovené súsošie mala vidieť už koncom roka na Bratislavskom hrade.