Puigdemont na začiatku prejavu pripomenul historické snahy Katalaánska o referendum. „Chceli sme len vyjadriť názor všetkých strán tak, ako v Škótsku. Žiadali sme o to 18-krát," povedal. Zdôraznil, že vláda v Madride sa referendum snažila prekaziť nátlakom a šírením strachu. Dosiahla však pravý opak. "Hlasovanie povedalo áno nezávislosti. V tento historický moment chcem ako líder Katalánska nasledovať vôľu ľudu," vyhlásil Puigdemont. „Dnes preberám mandát, aby sa Katalánsko stalo nezávislým štátom vo forme republiky. Deklaráciu nezávislosti však odkladáme o pár týždňov, pretože chceme rozumný dialóg so Španielskym štátom," dodal.
Katalánsky líder zjavne dúfa v pomoc Európskej únie pri sprostredkovaní dialógu. Povedal, že už nejde o vnútronú záležitosť Katalánska, ale o vec celej Európy.
Španieli však už stihli priliať olej do ohňa, keď zástancov odtrhnutia nazvali pučistami, s ktorými nemajú o čom rokovať. Už predtým Madrid vyhlásil, že Kataláncom môže zrušiť autonómiu.
Koľko to bude stáť?
Čoraz viac sa hovorí nielen o národných záujmoch, ale aj o ekonomických. Viaceré firmy už bez ohľadu na vyhlásenie nezávislosti ohlásili odchod z Katalánska a ďalšie sú pripravené. Vrátane tretej najväčšej banky Caixabank, ktorá má v regióne mimoriadne silnú ekonomickú a finančnú pozíciu. To by pre Kataláncov znamenalo miliardové výpadky v príjmoch. Okrem toho by Kataláncom po odtrhnutí hrozilo, že by nemali na vyplácanie dôchodkov. Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseau pohrozila, že ich krajina Katalánsko neuzná. Pre samotných Kataláncov by to podľa nej automaticky znamenalo, že by prestali byť členmi Európskej únie.
Podľa posledných dní sa zdá, že napriek snahe katalánskeho parlamentu vyhlásiť jednostrannú nezávislosť, väčšina samotných Kataláncov si to nepraje. Cez víkend vyšiel odhadom až milión ľudí do ulíc na podporu jednotného Španielska. Podľa najnovšieho prieskumu je proti vyhláseniu nezávislosti 59 % obyvateľov Katalánska.
Francúzska ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseau pohrozila, že ich krajina Katalánsko neuzná. Pre samotných Kataláncov by to podľa nej automaticky znamenalo, že by prestali byť členmi Európskej únie. „Katalánsko je ekonomicky najsilnejšou časťou Španielska. Dlhodobá politická nestabilita môže byť dôvodom na odchod niektorých firiem. V Katalánsku sídlia aj preto, že je súčasťou Španielska a EÚ. Ak by sa v tom malo čokoľvek zmeniť, budú zvažovať odchod,“ hovorí Radovan Geist z EurActiv.sk.
Podľa posledných dní sa zdá, že napriek snahe katalánskeho parlamentu vyhlásiť jednostrannú nezávislosť, väčšina samotných Kataláncov si to nepraje. Cez víkend vyšiel odhadom až milión ľudí do ulíc na podporu jednotného Španielska. Podľa najnovšieho prieskumu je proti vyhláseniu nezávislosti 59 % obyvateľov Katalánska. „V posledných dňoch naozaj rastie vonkajší aj vnútorný tlak na katalánsku samosprávnu vládu, aby sa vzdala jednostranného vyhlásenia vlády,“ dodal Geist.
Prečo sa chcú Katalánci odtrhnúť
- Právo na sebaurčenie. Katalánsko ako národ chce mať aj vlastný štát.
- Katalánsko je najbohatšou časťou Španielska a z jeho bohatstva sa dotujú chudobnejšie regióny.
- Na rozdiel od Baskov Katalánci vybrané dane odvádzajú do Madridu a naspäť sa im vráti o 10 miliárd eur menej
Prečo chcú Katalánci v Španielsku ostať
- väčšine Kataláncov súčasná autonómia vyhovuje a chcú ostať v jednotnom Španielsku
- Katalánsku by hrozil odchod z Európskej únie
- rozdelenie by mohlo spôsobiť odlev firiem a ťažké finančné následky
Európska únia dala jasný signál
Radovan Geist, EurActiv.sk
Predstavitelia Európskej únie podporili španielskeho premiéra Rajoya, keď povedali, že Katalánsko je vnútroštátnym problémom Španielska. Dnes vyzývajú na rokovania a varujú pred jednostranným vyhlásením samostatnosti. Predstavitelia Nemecka a Francúzska priamo vyhlásili, že podporujú jednotu Španielska a nezávislé Katalánsko neuznajú.